Menü

Hűsítő ételek

  • Dátum: 2013.07.16., 11:03

A nyári nagy melegben nem véletlenül kívánjuk a hideg gyümölcslevest, a behűtött dinnyét és a jeges italokat. A szervezetünk pontosan tudja, mikor mire van szükségünk: a kánikulában például a hűsítő táplálékra. De mit is jelent ez és milyen ételeket, italokat értünk ez alatt?

Nem kell ahhoz komolyan belemélyedni az egészséges táplálkozás rejtelmeibe, hogy megtudjuk, akadnak olyan ételek, amelyek fűtik, mások pedig hűtik a szervezetünket. A testünk igazából mindig jelzi, mikor, mire van szüksége _ gondoljunk csak bele, télen egyáltalán nem esne jól egy szelet jégbe hűtött görögdinnye, sokkal inkább kívánjuk az édes, mézes, langyos, meleg, illatos süteményeket, teákat, forró italokat, fűszeres étkeket. Nyáron pedig jöhet a jeges, hideg, hűs, nyers zöldség, gyümölcs. Lássuk hát pontosan miről is van szó.

Az úgynevezett hűsítő ételek közé tartozik minden olyan zöldség és gyümölcs, ami a melegben érik. Például a gyümölcsök közül a dinnye, a málna, a ribizli, az eper, a szeder, a cseresznye, vagy a meggy. Zöldségek közül pedig a paprika, a paradicsom, a borsó, a brokkoli, a karfiol, a padlizsán, a retek, a zeller, a spárga, vagy a spenót, a sóska, a cukkini, a kel, a rebarbara, a jégsaláta, a mángold. A zöldségek, a gyümölcsök azért képesek hűsíteni és energiával ellátni, mert igen magas a víz- és tápanyag-, valamint az antioxidáns tartalmuk. Hasonlóan ezekhez a joghurt, a kefír, az aludttej is hűsíti a szervezetünket. A gabonafélék közül pedig az árpa, a tönkölybúza, a barnarizs, a rozs sorolható ide.

Szólnunk kell még a friss zöldfűszerekről, amelyek ugyancsak a nyár, a meleg tipikus ételeit, ízeit, illatait juttatja eszünkbe. Ezek ugyancsak hűsítőek, ahogy az ecetes, kovászolt savanyúk, a levesek többsége is.

Ha hűsítő ételre vágyunk, akkor nagyon fontos az alapanyagok helyes megválasztása, illetve az elkészítési mód is. A mediterrán országok mintájára próbáljunk sok nyers salátát fogyasztani, vagy, ha a párolást választjuk, akkor ne sokáig főzzük az ételt, hogy megőrizze a vitamin tartalmát.

Érdemes a saláták esetében a dresszing elkészítésekor is válogatni a különböző hozzávalók közül. Az olívaolaj, a szezámolaj, a balzsam-, az almaecet különösen hűsítő, de ha citrusféléket akarunk felhasználni, akkor az is remek választás.

Fotó:
sxc.hu

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.