A baba harmadik hónapja
- Dátum: 2013.07.20., 20:12
A kisbabánk elérve a harmadik hónapot egyre aktívabb és élénkebb. Tudatosan irányítja a mozdulatait és végre mosolyog, nevet és kacag. Remek időszak kezdődik, hiszen a legtöbb kicsi már az éjszakákat is átalussza.
A harmadik hónaptól kezdve már egyre inkább kinyilatkoztatja személyiség jegyeit: egyértelmű jelzéseket ad, mikor, mit szeretne. Továbbra is nagyon fontos a napirend betartása, hiszen ez megnyugtatja a kicsit és biztonságérzetet is nyújt számára Ráadásul az édesanya is könnyebben be tudja osztani a napjait.
A babánk ilyen korban sokkal kevesebbet alszik napközben, nagyjából háromszor egy-másfél órát pihen. Éjszaka képes egyhuzamban kilenc-tíz órát is végigaludni. Előfordulhatnak mikroébredések, de, ha nem rohanunk azonnal oda és nem kapjuk fel, akkor a kicsi általában visszaalszik.
A kis kezei már nincsenek ökölbe szorítva, folyton nyitogatja azokat. Sokszor rajta kaphatjuk azon, hogy nézegeti a kezeit, az ujjacskáit, forgatja a tenyerét, rácsodálkozik az új felfedezésére. Továbbra is nagyon fontos a tapintás számára, ezért próbáljuk meg minél többféle anyaggal megismertetni. Természetes, hogy azonnal mindent a szájába vesz, így csakis olyan holmikat adjunk neki, amit nem tud lenyelni, vagy ha összenyálazza, biztosan nem ereszti a színét. A csörgőt már szívesen markolja, rázza és ütögeti, miután jól összenyálazta.
Fontos, hogy sokféle hanginger érje, hiszen a hallása, s ezzel a beszédkészsége is, csakis így tud megfelelően fejlődni. A zenélő, daloló játékokból a választék óriási, sokféle közül választhatunk. Játék közben hallgathatunk gyerekdalokat, vagy mi magunk is énekelhetünk, mondókázhatunk. Ilyenkor még leginkább azok a rövid mondókák keltik fel a figyelmét, ahol mutogatunk, grimaszolunk.
A babánk végre mosolyog, s nemcsak az úgynevezett szociális mosoly ül ki az arcocskájára, hanem tudatosan visszanevet, kacarászik, élvezettel kacag. Imád kukucskálni.
A testi fejlődésének fontos pontja, hogy a fejét stabilan tartja, hason fekve kinyomja magát, az oldalára fordul, esetleg a hátára. De ez még mindig nem kötelező neki, hiszen minden gyerek fejlődése más és más. Ha a hónalja alatt megfogjuk, és az ölünkbe állítjuk, akik megpróbálja kirúgni magát.
A legideálisabb, ha egy nagy takarót leterítünk a szobájában, körbe vesszük a játékaival és hagyjuk, hogy felfedezze azokat és a környezetét.
Fotó:
sxc.hu
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?