A baba harmadik hónapja
- Dátum: 2013.07.20., 20:12
A kisbabánk elérve a harmadik hónapot egyre aktívabb és élénkebb. Tudatosan irányítja a mozdulatait és végre mosolyog, nevet és kacag. Remek időszak kezdődik, hiszen a legtöbb kicsi már az éjszakákat is átalussza.
A harmadik hónaptól kezdve már egyre inkább kinyilatkoztatja személyiség jegyeit: egyértelmű jelzéseket ad, mikor, mit szeretne. Továbbra is nagyon fontos a napirend betartása, hiszen ez megnyugtatja a kicsit és biztonságérzetet is nyújt számára Ráadásul az édesanya is könnyebben be tudja osztani a napjait.
A babánk ilyen korban sokkal kevesebbet alszik napközben, nagyjából háromszor egy-másfél órát pihen. Éjszaka képes egyhuzamban kilenc-tíz órát is végigaludni. Előfordulhatnak mikroébredések, de, ha nem rohanunk azonnal oda és nem kapjuk fel, akkor a kicsi általában visszaalszik.
A kis kezei már nincsenek ökölbe szorítva, folyton nyitogatja azokat. Sokszor rajta kaphatjuk azon, hogy nézegeti a kezeit, az ujjacskáit, forgatja a tenyerét, rácsodálkozik az új felfedezésére. Továbbra is nagyon fontos a tapintás számára, ezért próbáljuk meg minél többféle anyaggal megismertetni. Természetes, hogy azonnal mindent a szájába vesz, így csakis olyan holmikat adjunk neki, amit nem tud lenyelni, vagy ha összenyálazza, biztosan nem ereszti a színét. A csörgőt már szívesen markolja, rázza és ütögeti, miután jól összenyálazta.
Fontos, hogy sokféle hanginger érje, hiszen a hallása, s ezzel a beszédkészsége is, csakis így tud megfelelően fejlődni. A zenélő, daloló játékokból a választék óriási, sokféle közül választhatunk. Játék közben hallgathatunk gyerekdalokat, vagy mi magunk is énekelhetünk, mondókázhatunk. Ilyenkor még leginkább azok a rövid mondókák keltik fel a figyelmét, ahol mutogatunk, grimaszolunk.
A babánk végre mosolyog, s nemcsak az úgynevezett szociális mosoly ül ki az arcocskájára, hanem tudatosan visszanevet, kacarászik, élvezettel kacag. Imád kukucskálni.
A testi fejlődésének fontos pontja, hogy a fejét stabilan tartja, hason fekve kinyomja magát, az oldalára fordul, esetleg a hátára. De ez még mindig nem kötelező neki, hiszen minden gyerek fejlődése más és más. Ha a hónalja alatt megfogjuk, és az ölünkbe állítjuk, akik megpróbálja kirúgni magát.
A legideálisabb, ha egy nagy takarót leterítünk a szobájában, körbe vesszük a játékaival és hagyjuk, hogy felfedezze azokat és a környezetét.
Fotó:
sxc.hu
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.