Menü

Mik azok a szuperélelmiszerek?

  • Dátum: 2013.07.23., 21:13

A szupertáplálékok olyan ételeket jelölnek, amelyeknek az emberi szervezetre gyakorolt élettani hatása kiemelkedő, mert koncentrált formában tartalmazzák az egészségünk megőrzéséhez szükséges tápanyagokat.

A szuperételek kifejezést Nyugat-Európában már régóta elterjedt és használatos. Nálunk is egyre jobban ismertté válik, s akik egészség tudatosan élnek, azok rendszeresen fogyasztják is ezeket. Fontos megjegyeznünk, hogy a szupertáplálékokat a természetnek köszönhetjük, hiszen ezek csakis ott találhatóak meg, nem gyárilag előállított élelmiszerekről beszélünk.

A szuperétkek sokkal több értékes tápanyagot tartalmaznak, mint más gyümölcs, vagy zöldség, s a sok-sok vitamint, ásványi-anyagot, fehérjét, egyéb mikroanyagot koncentrált formában leljük fel bennük. Tudni kell még, hogy fogyasztásukkal megsokszorozhatjuk az életerőnket, energiát nyerünk belőlük, feltunningolhatjuk az immunrendszerünk, a legtöbb lúgosító és méregtelenítő hatású is.

A szupertáplálékokat jelölő kategória meglehetősen szubjektív, nincs két egyforma csoport. Azonban akad néhány olyan étek, amely szinte valamennyi csoportosításban helyet kapott. A hozzáértők szerint ilyen szupertáplálék a méhpempő, a goji bogyó, a kék-zöld alga, az olívaolaj, a lazac, a búzafű, a csírafélék, valamint az eper, a kurkuma, a fekete áfonya, a gránátalma. Sok helyütt említik még a zöld teát, a mangosztánt, a papayát is.

De lássunk néhányat részletesen is, hogy megtudjuk, miért is tartoznak a szupertáplálékok közé.
A méhpempőről úgy tartják, a szuperétktk királynője, mert nemcsak energiát nyerhetünk belőle, hanem immunerősítő, méregtelenítő hatású, ráadásul az idegrendszert is felturbózza és fizikailag is vitalizál. Több mint 120 féle vitamint, ásványi anyagot, fehérjét tartalmaz.

A goji bogyót hazánkban még nem sokan ismerik, hiszen a kínai Jangce folyó vidékén, a Himalája völgyeiben termesztik, de mintegy ötezer éve számos betegség ellenszere.

Aztán itt van az olíva olaj, amelyet a háziasszonyok és hétköznapi emberek is jól ismernek. Az olajfák olyan erősbaktérium- és vírusölő hatással rendelkeznek, hogy ellenállnak mindenféle növénybetegségnek. Hasonló erővel bír a fák termése és a belőle sajtolt olaj is.

A kurkuma a természetben előforduló leghatékonyabb antioxidáns. Jobbára mi fűszerként ismerjük és használjuk, azonban daganatellenes, valamint gyulladásgátló hatása miatt már a természetgyógyászat is előszeretettel alkalmazza.

A búzafű a világ egyik legjobb lúgosító szere, az emberiség ötezer éve használja. Nemcsak energetizál, hanem rendszeres fogyasztásával megelőzhető a cukorbetegség, a daganat, a különböző szív- és érrendszeri betegségek kialakulása, de kiváló az emésztési problémákra is.

Fotó:
sxc.hu

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.