Menü

Itt a nyár, formáljuk testünket TRX – el!

  • Dátum: 2013.07.26., 12:40

Az TRX – et az amerikai haditengerészet elit alakulata kísérletezte ki, abból a célból, hogy minden alkalmat megragadjanak arra, hogy testüket fitten, és csúcsformában tartsák. Tengeralattjárókban, hadihajókon, kikötőkben, raktárakban kellett a körülményeknek megfelelő eszközt találniuk a testedzésre. Természetesen a tesztelést is először a katonaságon tesztelték, mára viszont már világszerte fitnesz szakemberek egyik fontos eszközévé vált. Előnye, hogy egyszerre több izmot megdolgoztatunk a saját testsúlyunkkal.

Az eszköz hevederekből és fogókból áll, általában falra, vagy bordásfalra erősítik. A használója a saját testméretéhez állíthatja, ezzel pedig változtatni lehet a gyakorlatok nehézségi fokozatát is. Lényegében egy hordozható fitneszterem, mellyel bárhol lehet edzeni, s a gyakorlatok száma szinte végtelen. A TRX az erőt, állóképességet valamint egyensúlyozó képességet és hajlékonyságot is fejleszthetünk. Használatával stabilizáló izmaid folyamatosan dolgoznak. A saját testsúlyunkat használva a bokától a fejünk búbjáig megdolgoztat minket, lényege, hogy a TRX több izomcsoportot dolgoztat meg egy időben.

Érdemes szakképzett edzővel kezdeni az eszköz megismerését, mivel a gyakorlatok helyes elvégzéséhez folyamatos hibajavítás szükséges addig, amíg az izomzat hozzá nem szokik a helyes tartáshoz. A TRX – edzés nagyjából egy órás, melyben 8 - 10 feladatból áll egy gyakorlatsor, jellemzően egy – egy testtáj megdolgoztatására, miközben végeredményben az teljes izomzat munkát végez. Ebből aztán általában három blokkot csinálnak egy edzésen belül, végül pedig nyújtással zárják a gyakorlatsort. Egy – egy feladat általában 40 – 50 másodpercig tart, ami bőven elég ahhoz, - mivel az izomzat szinte teljes egésze dolgozik – hogy a végén már igencsak szükség van oxigénre.

A feladatok kezdőknek, fiataloknak és idősebbeknek is könnyen elsajátíthatók, mindenki a saját szintjén fejlődik. Hetente akár három edzéssel, 2-3 hónap alatt az eredmény már szembetűnő, így aki erősödni, szálkásítani szeretne, vagy csak karcsúbb derékra vágyik annak itt a lehetőség, hogy kipróbálja ezt az egyre népszerűbb eszközt.

Használható a rehabilitáció részeként is, a gyógytornászok ajánlják a gyógytornát követően izomerősítésre, izomtömeg növelésére. Sportsérülések utáni rehabilitációban is használatos, melynek előnye, hogy kis terhelésekkel, fokozatosan elérhető a javulás, a sérült testrész mozgástartományának helyreállítása. Ezeket a mozgásokat azonban mindenképp szakember segítségével végezzük, mert az elhibázott terhelés, a nem megfelelően végzett edzés sajnos ízületi sérülésekhez is vezethet. Az eszköz maximum 300 kg-ra tervezve, így a hétköznapi ember bátran használhatja.

Használatával a következőket érhetjük el:
- erőt és állóképességet fejleszt egyszerre, javítja a koordinációt,
- segíti a hajlékonyságot, növeli a rugalmasságot
- fejleszti a mély hátizmok stabilitását, a testtartást is javítja.
- erősíti a mellkas és a karizmokat
- esztétikus izmokat fejleszt, rendkívül intenzív edzést tesz lehetővé, ezáltal felpörgeti az anyagcserét

Lényegében rendkívül jól alkalmazható eszköz, változatos, élvezetes edzést tesz lehetővé, ráadásul folyamatosan használja, dolgoztatja az izomzatot. Férfiak és nők egyaránt használhatják, s mivel kis helyen elfér, bárhova magunkkal vihetjük…
Ajánljuk mindenkinek!

Fotó:
classy.hu

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?