Menü

Érdekes külvilág - A baba negyedik hónapja

  • Dátum: 2013.07.31., 13:44

A négy hónapos babák előtt kinyílik a külvilág, egyre többet szemlélődnek, nézelődnek, érdekli őket a körülöttük zajló események, történések. Ez a megfigyelés hónapja.

A négy hónapos babák már ügyesen fordulnak az oldalukra, sőt akad, amelyik már képes a hasára is átpördülni. Ebben a helyzetben a fejét 90 fokig felemeli és stabilan tartja. Próbál visszafordulni, ami esetleges alkalmakkor, de még nem tudatosan, sikerül is. Épp ezért egy pillanatra se hagyjuk egyedül, hiszen egy nem várt fordulás után könnyen lepottyanhat az ágyról, vagy egyéb baleset is megtörténhet vele. Kezét, lábát aktívan mozgatja, a lábait felemeli.

A legtöbb baba felfedezi a hüvelykujját és szopni kezdi. Emiatt egyáltalán ne essünk kétségbe, ez sok kicsit megnyugtat, s bizony az ujjszopással az éjszakák is könnyebbé válnak, hiszen a mikroébredések során van mihez nyúlnia. A szülőnek nem kell berohangálnia a szobájába és éjszaka matatni a cumi után. Ezt a szokását akár öt éves korukig megtarthatják a gyerekek, de annál tovább semmiképpen se engedjük majd neki, mert a csontfogai rendellenesen, ferdén fejlődhetnek.

Továbbra is az egyik kedvenc időtöltése, hogy a kezeit, az ujjacskáit figyeli. Képes rá, hogy önállóan megfogjon, felvegyen kisebb-nagyobb dolgokat, nyúl is a tárgyak után. A térlátása is már sokat fejlődött.

A hang irányába fordul, követ minket a tekintetével. Figyeljük meg, hogy összerezzen-e a hangosabb zörejekre, zajokra, esetleg olyankor, amikor szopizás közben cuppant egyet. Ha nem, érdemes újra megnézetni, minden rendben van-e a hallásával.

A negyedik hónapban a beszédfejlődése is sokat alakul, a magánhangzók mellé már mássalhangzókat is odailleszt. Persze ez egyáltalán nem tudatos, hosszan gügyörészik, gőgicsél: ej, gü, ba, da, ka hangokat hallat, szívesen sikoltozik, rikkant.

Felfedezi a külvilágot, hogy tőle függetlenül történnek dolgok, események. Szemlélődik, s rettenetesen élvezi, ahogy zajlik körülötte az élet.

Fotó:
sxc.hu

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?