A víz és a fülgyulladás
- Dátum: 2013.08.02., 16:02
A vízparti hűsölés a legjobb módszer arra, hogy a nyári kánikulát átvészeljük. A szülők többsége ilyenkor arra panaszkodik, a Balatonból, vagy a medencéből alig tudják kihozni a gyereket. Pedig a folytonos pancsolás, a klóros víz komoly gyulladást okozhat a fülben.
Nemcsak az őszi, téli időszakban lehet fülgyulladást kapni. Nem is hinnénk, hogy egy vízparton eltöltött kellemes nap után is összeszedhetjük ezt a betegséget. A gyerekek pedig különösen nehezen viselik a fülfájást és a vele járó kellemetlenségeket.
Mindenképpen ügyeljünk arra, hogy a vízből kifele jövet mielőbb távolítsuk el a vizet a fülünkből. Erre az egyik legjobb módszer, ha oldalra hajtjuk a fejünket és erősen megrázzuk a kobakunkat. A hallójáratba észrevétlenül is bekerülhet akár nagyobb mennyiségű víz is, és ez nemcsak eldugítja a fülünket, hanem a pangó víz gyulladást is okozhat, ami nagy fájdalommal jár.
Szólnunk kell a klórról is, hiszen a különböző fürdőhelyeken kötelező a medencék ilyetén módon való tisztítása. A klór nagyon könnyen megbetegíti a külső hallójáratunkat, mert feláztatja, elvékonyítja a fül védőrétegét, így a baktériumok könnyebben beszivárognak és megtelepednek a hallójáratban.
Érdemes szólnunk a fülzsír okozta gyulladásról, dugulásról is. A fülzsír természetes váladék mindenkinél, akad azonban olyan, aki fokozottan termeli ezt. Fontos tudni, hogy minél többet törölgetjük, annál több termelődik. Néhány szakember szerint a gyerekeknél nem is érdemes naponta, rendszeresen eltávolítani. Akinek ezt a higiéniás normája nem engedheti meg, annak pedig azt tanácsolják, ne fültisztító pálcát, hanem egy vékony törölköző megnedvesített sarkát használja, s azt a fülben óvatos tekerő, csavaró mozdulatokkal használja.
Létezik már kifejezetten gyerekekre szabott fülpiszka is, amit nem lehet olyan mélyre bedugni, így nem is tudjuk felsérteni, vagy megsérteni a fül belsejét és az ott található szerveket.
A fülzsír felhalmozódása esetén előfordulhat úgynevezett fülzsírdugó is, ami eltömíti a hallójáratot, ezzel pedig nagy fájdalmat okoz. A szakorvos ezt könnyedén orvosolni tudja, a beteg fülét egyszerűen kimossák. Ez nem fájdalmas, inkább csak kellemetlen művelet.
Érdemes a gyerekeknek paraffinolajat beszerezni, amivel naponta a fülbe cseppentve megakadályozhatjuk a fokozott fülzsír termelődést, vagyis a gyulladás kialakulását.
Fotó:
pixabay.com
Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?
Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.
Elektroszmog, figyelsz rá?

Életminőségünket sokféle tényező befolyásolja, olyanok is, amikre nem is gondolunk, pedig ott vannak közvetlen környezetünkben. Ilyenek az elektromos berendezések is.
Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?
Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.