Ha kezdődik a fogváltás
- Dátum: 2013.08.07., 16:03
A fogváltás általában öt-hat éves korban kezdődik a gyermekeknél. A szülők számára egy újabb fordulópont, láthatóan nem kisgyerek többé az utód, hamarosan iskolaéretté válik.
A fogváltás ideje a szakemberek szerint öt-hat éves korban kezdődik el, ám ez lehet valamivel korábban, vagy később is. Nyilván alkati kérdés ez, amit nem befolyásolhatunk _ a természet megoldja a maga szükséges idejében.
Először a két alsó metszőfogat cserélik le a gyerkőcök, majd következik a két felső metszőfog. Nagyjából 7-8 évesen az oldalsó metszőfogak következnek, először alulról, majd felülről potyognak ki.
Amikor 9-10 éves lesz a csemeténk a tejőrlőfogak helyére maradandó őrlők kerülnek, amiket kisőrlőknek hívnak a szakemberek. Egy-két éven belül a második kisőrlő fogak is kihullanak, aztán utoljára a szemfogak is kicserélődnek. Ez a folyamat általában a fiatalok 12-13 éves koráig tart.
Tudni kell még, hogy a meglévő őrlőfogak mögé kerülnek majd nagyőrlők, kettő-kettő minden oldalra, alulra és felülre is, így lesz teljes a fogsor, ami összesen 28 fogat jelent.
Nem szóltunk még a bölcsességfogakról, ami egyénenként szintén eltérő lehet és ezek csak felnőtt korban bukkannak elő, de néha az is előfordul, hogy az ínyben maradnak és ki kell operálni őket.
A tejfogak gyökere normális esetben felszívódik, amikor kihullik a fogacska, majd a helyén, egy-két héten belül megjelenik a maradandó fog teteje, csücske. Ez egyáltalán nem jár fájdalommal, a gyerekek sokszor észre sem veszik, amikor kipottyan a fogacskájuk.
Az sem ritka, hogy az apróbb tejfogak miatt, a nagyobb maradandók ferdén kezdenek el nőni, esetleg a tejfogak mögött, a második sorban jelennek meg. Ekkor nem feltétlenül kell kétségbe esni, mert ahogy növekszik a gyermek, úgy növekszik a koponyája és az állkapcsa is, vagyis a maradandó fogak később maguktól be tudnak illeszkedni a helyükre. Persze, ha ez nem történik meg, akkor feltétlenül keressünk fel fogszabályozással foglalkozó szakorvost, aki eldönti, szükséges-e valamilyen beavatkozás, vagy helyre áll a rend magától.
Fotó:
pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?