Menü

Ha kezdődik a fogváltás

  • Dátum: 2013.08.07., 16:03

A fogváltás általában öt-hat éves korban kezdődik a gyermekeknél. A szülők számára egy újabb fordulópont, láthatóan nem kisgyerek többé az utód, hamarosan iskolaéretté válik.

A fogváltás ideje a szakemberek szerint öt-hat éves korban kezdődik el, ám ez lehet valamivel korábban, vagy később is. Nyilván alkati kérdés ez, amit nem befolyásolhatunk _ a természet megoldja a maga szükséges idejében.

Először a két alsó metszőfogat cserélik le a gyerkőcök, majd következik a két felső metszőfog. Nagyjából 7-8 évesen az oldalsó metszőfogak következnek, először alulról, majd felülről potyognak ki.

Amikor 9-10 éves lesz a csemeténk a tejőrlőfogak helyére maradandó őrlők kerülnek, amiket kisőrlőknek hívnak a szakemberek. Egy-két éven belül a második kisőrlő fogak is kihullanak, aztán utoljára a szemfogak is kicserélődnek. Ez a folyamat általában a fiatalok 12-13 éves koráig tart.

Tudni kell még, hogy a meglévő őrlőfogak mögé kerülnek majd nagyőrlők, kettő-kettő minden oldalra, alulra és felülre is, így lesz teljes a fogsor, ami összesen 28 fogat jelent.

Nem szóltunk még a bölcsességfogakról, ami egyénenként szintén eltérő lehet és ezek csak felnőtt korban bukkannak elő, de néha az is előfordul, hogy az ínyben maradnak és ki kell operálni őket.

A tejfogak gyökere normális esetben felszívódik, amikor kihullik a fogacska, majd a helyén, egy-két héten belül megjelenik a maradandó fog teteje, csücske. Ez egyáltalán nem jár fájdalommal, a gyerekek sokszor észre sem veszik, amikor kipottyan a fogacskájuk.

Az sem ritka, hogy az apróbb tejfogak miatt, a nagyobb maradandók ferdén kezdenek el nőni, esetleg a tejfogak mögött, a második sorban jelennek meg. Ekkor nem feltétlenül kell kétségbe esni, mert ahogy növekszik a gyermek, úgy növekszik a koponyája és az állkapcsa is, vagyis a maradandó fogak később maguktól be tudnak illeszkedni a helyükre. Persze, ha ez nem történik meg, akkor feltétlenül keressünk fel fogszabályozással foglalkozó szakorvost, aki eldönti, szükséges-e valamilyen beavatkozás, vagy helyre áll a rend magától.

Fotó:
pixabay.com

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.