Ásványi anyagok: A molibdén
- Dátum: 2013.08.12., 10:24
A molibdén ugyan a szervezetünkben csekély mértékben megtalálható ásványi anyag, azonban nélkülözhetetlen az egészségünkhöz.
A molibdén igen értékes ásványi anyag, amely nemcsak az ember, hanem más élő szervezet számára is fontos. A levegő nitrogénjét megkötő baktériumok, vagy a kékalgák számára például nélkülözhetetlen. Az emberi szervezetben pedig több enzim működését is segíti.
Lássuk hát konkrétan is.
A molibdén segítségünkre van, hogy a zsírok energiává alakuljanak., sőt bizonyos káros anyagok ártalmatlanításáért is felel. Befolyásolja a vas, a réz és a cink háztartásunkat.
A férfiak számára különösen fontos, hiszen a nemzőképesség fenntartásához elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű molibdén, ahogy a férfi potenciálhoz is.
A molibdén részt vesz a purinanyagcserében is, amikor a purin húgysavá alakul a szervezetünklben.
Olyan nyomelem, amely véd a fogszuvasodás, illetve a különböző ínyproblémák ellen is. Szinten tartja az idegrendszert, csökkenti az allergia, az asztma tüneteit, ugyanakkor lebontja az alkoholt. Segít elkerülni az ízületi bántalmakat és a reumát.
A molibdénnel akár trágyázni is lehet. Érdemes kipróbálni, hiszen 500 százalékos terméshozamot is várhatunk utána.
A molibdén főként a zöld színű zöldségekben, a kelkáposztában, a spenótban, a sóskában fordul elő nagy mennyiségben, de a szervezet hozzájuthat még a diófélékből, az olajos magvakból, a búzából, rozsból, árpából, a méhpollenből, a vörösbabból és lencséből, valamint a barnarizsből is.
Egy felnőtt átlagos napi szükséglete 100-150 mikrogramm.
További érdekesség, hogy nyelvújításkor ólanynak hívták ezt az anyagot, s még az acéliparban is hasznosítják ötvözőelemként, hiszen a természetben ezüstfehér, nagy keménységű fémként fordul elő.
Fotó:
pixabay.com
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.
Az acerola jótékony hatásai
Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.
Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?
A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.