Sok ezren haltak bele
- Dátum: 2013.08.14., 13:46
Azért nem találtak hosszú ideig ellenszert a betegségre, mert egész egyszerűen tévúton jártak. A tévedésnek rengeteg ember esett áldozatul.
A középkor egyik legismertebb betegsége a skorbut volt. Nem csoda, hiszen a betegség a hosszú hajóutak, a rendkívül népszerű felfedezések főszereplőit tizedelte. A fájdalmas, kellemetlen tüneteket és a legrosszabb esetben halált okozó skorbutot hosszú ideig „a rossz tengeri levegőnek” tulajdonították, mivel a szárazföldre érkezést követően a páciensek állapota javult.
A megoldás egészen a 18. századik váratott magára, először egy James Lind nevű orvos publikálta, hogy a skorbut kialakulása narancs-, és citromléfogyasztással megelőzhető. Persze, hiszen a betegséget a tengerészek rendkívül hiányos táplálkozása, egészen pontosan a C-vitamin hiánya okozza. A század végére az orvos receptje már széles körben elfogadott és alkalmazott módszerré vált.
Persze a betegséget néhányan már korábban is eredményesen előzték meg, csak éppen ennek nem voltak pontos tudatában. A híres Drake kapitány és legénysége a 16 század végén Dél-Amerikában kikötve azt tapasztalta, hogy az ottaniak egy fa kérgét fogyasztják. Kiderült, azért, mert a hideg téli hónapokban megvédi őket a betegségektől. Ez a fa a chilei fahéjcserje volt, amelyből Drake el is raktározott és láss csodát: hajóján nem ütötte fel fejét a betegség.
Más tengerészek is megfigyelték a bennszülöttek táplálkozási szokásait. Észak-Amerikában Cartier helyi indiánok tanácsára kanadai cédrus tűleveléből főzött teával igyekezett gyógyíttatni embereit. Később rájöttek, hogy pozitív hatással bír a savanyú káposzta, a sárgarépalekvár és a maláta sűrítmény is. Sajnos az információáramlás akkoriban még nem volt elég hatékony, így a gyógymód nem terjedt el egyhamar.
A skorbut és táplálkozás összefüggésében a 18. század végére tehát kezdtek megbizonyosodni, de a végső megvilágosodást a C-vitamin 20. századi felfedezése jelentette.
Fotó:
pixabay.com
A hullahopp karika hatékonysága
A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.
Természetes módszerek torokfájás ellen
Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.
A gyomorégés okai
Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.