Menü

Házi praktikák - Ételízesítő télire

  • Dátum: 2013.08.18., 21:41

Rengeteget hallani arról, hogy a különböző ételízesítők, vegeták milyen sok káros anyagot tartalmaznak. Mindegyik hemzseg az E számoktól, sok bennük az ízfokozó, a tartósítószer, a különböző adalékanyag, az aroma és színezőanyag. Ételízesítőt viszont mi magunk is készíthetünk, csupán megfelelő mennyiségű zöldség és só kell hozzá.

Amikor még nem ismertük a különböző mesterséges tartósítószereket, esetleg nem volt minden háztartásban fagyasztó és hűtőszekrény, akkor is fogyasztott az ember hosszabb ideig eltartható élelmiszert. Persze ne a legújabb korokra gondoljunk. Régen füstöléssel és sózással tartósítottak. Utóbbit akár mi is kipróbálhatjuk. A házi ételízesítő lényege is az, hogy nem tartósítószerrel, hanem só segítségével tartósítjuk a benne található zöldségeket.

A legismertebb recept szerint 1,2 kilogramm só szükséges egy kiló sárgarépa, egy kiló petrezselyemgyökér, egy kiló paprika, egy kiló paradicsom, egy kiló hagyma, három fej fokhagyma, négy fej zeller, két nagy csomó petrezselyemzöld, fél kiló karalábé, negyed kiló káposzta, fél kiló karfiol tartósításához.

A felsorolt zöldségeket alapos tisztítás után ledaráljuk húsdarálón, majd a sóval összekeverjük. Ezután egy éjszakát állni hagyjuk a zöldségmixet, majd másnap befőttes üvegekbe rakjuk.

A felhasználása megegyezik a boltokban kapható ételízesítőkével, vagyis bármikor vehetünk belőle, viszont a sóssága miatt figyeljünk arra, hogy az adott ételbe már kevesebbet tegyünk ebből a fűszerből.

Érdemes kisebb üvegekbe rakni az összedarált zöldeket, mert az jobban elfér a hűtőszekrényünkben. Vagyis felbontás után praktikus hűtőben tárolni a megkezdett üveget.

Fotó:
pixabay.com

A hullahopp karika hatékonysága

A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.

Természetes módszerek torokfájás ellen

Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.

A gyomorégés okai

Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.