Menü

Vigyázat: hasmenéses járvány!

  • Dátum: 2013.08.21., 12:32

Az elmúlt hetekben, napokban hasmenéssel, hányással, hasfájással és olykor magas lázzal járó járvány ütötte fel a fejét. Nem kímél senkit, kisgyerek, felnőtt, fiatal és idős egyaránt szenved tőle. Tudja meg cikkünkből, mit tehet otthon, hogy mielőbb felépüljön.

A hasmenéssel, hányással járó vírusos megbetegedés a napokban bizony már szinte minden családban valakit „elkapott”. Nem feltétlenül jár a betegség lázzal, de szinte mindenki hasfájásra, heveny hasmenésre, hányásra panaszkodik, olykor pedig ízületi fájdalmakat, általános gyengeséget is okoz. Ha valamelyik családtagunk megfertőződött, előfordulhat, hogy a vírus végigszalad a famílián, két-három nap is lehet a lappangási ideje.

A legfontosabb, hogy bármelyik tünet jelentkezésekor azonnal fokozzuk a napi folyadékbevitelt, hiszen hasmenés, hányás esetén gyorsan és észrevétlenül kiszáradhat a szervezetünk. Persze ne szénsavas, cukros üdítőt fogyasszunk, lehetőleg szénsavmenetes ásványvizet, natúr, vagy enyhén citromos teát.

Ha van otthon teafa olajunk, nyugodtan pár napig belsőleg is fogyasszuk, hiszen remek vírus, baktérium és gombaölő hatású. Megelőzésnek is kiváló lehet.

Viszont, ha már megvan a baj, akkor nem árt az étrendünkön is változtatni. Nagyon jót tesz a gyomorbántalmak esetén, ha néhány napig böjtölünk, nem eszünk semmi nehezet, fűszereset, kerüljük a tejtermékeket, a kenyérféleségeket, az alkoholos italokat. Persze most sokan felszisszennek, hiszen a népi gyógymódok között az első helyen találjuk a pálinkát. Ne feledjük, ebből a magas alkohol tartalmú italból elég egy-két cent is, hogy kifejtse fertőtlenítő hatását.

Próbáljunk meg minél több nyers zöldséget, gyümölcsöt fogyasztani, főleg a pektin tartalmúak hatnak nyugtatólag a gyomorra. A sárgarépa, a banán, az alma kitűnő választás, de a birs is szóba jöhet még.

A héjában főtt krumpli és a pirítós is megfogja a székletet, de a ricinus olaj, az ánizs, a medvehagyma ugyancsak kitűnő ellenszere ennek a betegségnek.

A népi gyógyászatban a fekete teát, a bolhafű mag teát, a kamillát, a málna-, vagy szamócalevél teát javasolják még a hasmenés ellen.

Persze beszerezhetünk széntablettát is, vagy ehetünk igen magas kakaótartalmú étcsokit is, mert mindkettő hatékony lehet.

Fotó:
sxc.hu

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.

Makacs narancsbőr

Vajon hány alkalommal próbáltuk már a csodát ígérő, drága és mégis a kívánt hatásától messze elmaradt cellulit elleni krémeket? Sajnos a csodakrém ezúttal is a könnyebb, drágább és kényelmesebb választás, ám sokszor hatástalan.