Menü

Vigyázat: hasmenéses járvány!

  • Dátum: 2013.08.21., 12:32

Az elmúlt hetekben, napokban hasmenéssel, hányással, hasfájással és olykor magas lázzal járó járvány ütötte fel a fejét. Nem kímél senkit, kisgyerek, felnőtt, fiatal és idős egyaránt szenved tőle. Tudja meg cikkünkből, mit tehet otthon, hogy mielőbb felépüljön.

A hasmenéssel, hányással járó vírusos megbetegedés a napokban bizony már szinte minden családban valakit „elkapott”. Nem feltétlenül jár a betegség lázzal, de szinte mindenki hasfájásra, heveny hasmenésre, hányásra panaszkodik, olykor pedig ízületi fájdalmakat, általános gyengeséget is okoz. Ha valamelyik családtagunk megfertőződött, előfordulhat, hogy a vírus végigszalad a famílián, két-három nap is lehet a lappangási ideje.

A legfontosabb, hogy bármelyik tünet jelentkezésekor azonnal fokozzuk a napi folyadékbevitelt, hiszen hasmenés, hányás esetén gyorsan és észrevétlenül kiszáradhat a szervezetünk. Persze ne szénsavas, cukros üdítőt fogyasszunk, lehetőleg szénsavmenetes ásványvizet, natúr, vagy enyhén citromos teát.

Ha van otthon teafa olajunk, nyugodtan pár napig belsőleg is fogyasszuk, hiszen remek vírus, baktérium és gombaölő hatású. Megelőzésnek is kiváló lehet.

Viszont, ha már megvan a baj, akkor nem árt az étrendünkön is változtatni. Nagyon jót tesz a gyomorbántalmak esetén, ha néhány napig böjtölünk, nem eszünk semmi nehezet, fűszereset, kerüljük a tejtermékeket, a kenyérféleségeket, az alkoholos italokat. Persze most sokan felszisszennek, hiszen a népi gyógymódok között az első helyen találjuk a pálinkát. Ne feledjük, ebből a magas alkohol tartalmú italból elég egy-két cent is, hogy kifejtse fertőtlenítő hatását.

Próbáljunk meg minél több nyers zöldséget, gyümölcsöt fogyasztani, főleg a pektin tartalmúak hatnak nyugtatólag a gyomorra. A sárgarépa, a banán, az alma kitűnő választás, de a birs is szóba jöhet még.

A héjában főtt krumpli és a pirítós is megfogja a székletet, de a ricinus olaj, az ánizs, a medvehagyma ugyancsak kitűnő ellenszere ennek a betegségnek.

A népi gyógyászatban a fekete teát, a bolhafű mag teát, a kamillát, a málna-, vagy szamócalevél teát javasolják még a hasmenés ellen.

Persze beszerezhetünk széntablettát is, vagy ehetünk igen magas kakaótartalmú étcsokit is, mert mindkettő hatékony lehet.

Fotó:
sxc.hu

Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?

Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.

Elektroszmog, figyelsz rá?

Életminőségünket sokféle tényező befolyásolja, olyanok is, amikre nem is gondolunk, pedig ott vannak közvetlen környezetünkben. Ilyenek az elektromos berendezések is.

Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.