Menü

Fogápolás a kezdetektől

  • Dátum: 2013.08.24., 18:15

A baba első fogai legalább olyan fontosak, mint a maradandóak, ezért már az első fogacska megjelenésétől folyamatosan oda kell figyelni a megfelelő fogápolásra.

Bizony sokan nem is gondolják, de a tejfogak is könnyen kilyukadhatnak, ezért azokra ugyanolyan figyelmet kell szentelni, mint a maradandó fogakra. A tejfogak különösen fontossággal bírnak a rágás és beszéd folyamatainak elsajátításában, valamint helyfenntartó szerepük van a maradandó fogak számára.

A tejfogak tisztítását kezdetben végezhetjük úgynevezett első fogkefével. Ez egy speciális gumiból készült babafogkefe, amit a kicsik az ujjacskájukra húzva bedugnak a szájukba és ezt dörzsölhetik a fogakhoz. Persze a kicsi ezt a műveletet úgy képes elsajátítani, ha előtte többször is pontosan megmutatjuk neki. Először a saját ujjunkkal végezzük el a fogtisztítást,  aztán látni fogjuk, a következő alkalommal már ő maga szeretné megcsinálni.

Később, amikor már legalább hat-nyolc foga van, vehetünk rendes babafogkefét is neki. Ezek kisfejű, puha sörtéjű kefék. Egyáltalán nem muszáj fogkrémet is használni, de ha a gyerek szeretné kipróbálni, akkor szerezzünk be neki valamilyen enyhén flouridos, gyümölcsös ízesítésűt. Naponta egyszer borsószem nagyságút tegyünk a fogkeféjére, a többi alkalommal elég, ha sima vízzel tisztítja ki a fogait.

A szakértők rendszeresen arra is felhívják a figyelmet, lefekvés után csakis tiszta vizet adjunk a babának, mert a cumisüvegben lévő tej, vagy egyéb cukrozott italok, könnyen kikezdhetik az ép fogakat és fogszuvasodást okozhatnak.

Tudni kell még, minél több ragadós, vagy cukros ételt fogyaszt a gyermek, annál többször éri a fogat savas sokkhatás, és annál nagyobb lesz az esélye arra, hogy fogszuvasodás alakuljon ki. Épp ezért lehetőleg ne tegyünk cukrot a baba ételébe, italába és kerüljük a cukrozott élelmiszerek fogyasztását is.

Ha a kicsi esetleg cumizik, soha ne mártsuk azt mézbe, cukorba, teába. Régen, a nyolcvanas évek elején ez igen elterjedt szokás volt, emellett rengeteget teáztatták a gyerekeket és a cukros italok nagyon gyorsan tönkretették a tejfogakat. Természetesen édességet napi egyszer adhatunk a gyereknek, azonban arra mindig figyeljünk oda, hogy azt közvetlenül a főétkezés után (lehetőleg ebéd után) kapja, azután vizet adjunk neki inni és a kicsi ezután mielőbb mosson fogat.  

Fotó:
pixabay.com

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?