Menü

Furcsa, tanulságos nyár után

  • Dátum: 2013.08.25., 20:09

Emlékszünk jól: tavasz végén az a jóslat terjedt el, hogy csapadékos, kifejezetten hideg nyár vár ránk. Nem így lett, viszont így is igazán különleges évszakon vagyunk túl. Alkalmazkodnunk kell, nincs más út.

Sokadszorra bizonyosodott be, hogy egész évszakokra kiterjedő időjárási előrejelzéseknek az ég egy adta világon nincs értelmük. Sokan már a hétköznapi, néhány napra, esetleg egy hétre kiterjedő jelentésekben sem bíznak, pedig ezek hibaszázaléka tényleg elenyésző. Az időjárás változását szinte biztosan jól „tippelik”, a probléma általában az időzítéssel szokott lenni. Például ezen a nyáron a jelzett frontok a valóságban majdnem mindig csúsztak egy, vagy két napot. Most nem célunk a sokat (és sokszor ok nélkül) kritizált, igazi meteorológusok munkájának elemzése, hiszen napjainkban nekik is komoly kihívását jelentenek a különböző változások.

Úgy tűnik, ideje komolyan venni az évek, lassan évtizedek óta emlegetett éghajlat-átalakulási figyelmeztetéseket. Az elmúlt hónapok tapasztalata legalábbis nagyon komolyan erre késztet. A mérsékelt éghajlatú Magyarország időjárása idén igencsak szélsőségesen alakult: gondoljunk csak a tél végi-tavasz eleji havazásokra, a rengeteg csapadékra, aztán pedig a hetekig tartó aszályos időszakra. Ezen a nyáron igazából kétfajta időjárási típus volt: vagy forró, vagy nagyon hideg. A forróság volt többségben, sok rekord meg is dőlt, közben alig-alig volt csapadék. A hidegfrontok se igaz enyhülést, se számottevő esőt nem hoztak.

Ennek a jelenségnek számos, már régóta emlegetett oka van/lehet, de ezek kutatása legyen a tudósok feladata. Nekünk, hétköznapi embereknek a környezettudatos magatartás mellett az alkalmazkodásra is koncentrálnunk kell. Hiszen szervezetünk sincs ilyen szélsőségekre beállítva. Az éghajlat változása a táplálkozástól kezdve az öltözködésen keresztül egészen az apró mindennapi szokásokig számos dolgot befolyásol. Számos hagyományos, megszokott viselkedésen változtatnunk kell, hogy csak a legáltalánosabb dolgokat említsük: télen nem elég a kiskabát, nyáron pedig nem mászkálhatunk félmeztelenül. Gondoskodnunk kell bőrünk, szemünk fokozott védelméről, nem beszélve a megfelelő folyadékbeviteltől és a vitaminok pótlásáról. Ha az átalakulás ilyen ütemben folytatódik, nyáron mediterrán, télen skandináv mintákat kell követnünk. Nem lesz könnyű, de a változás sosem az.

Fotó:
pixabay.com

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.

Makacs narancsbőr

Vajon hány alkalommal próbáltuk már a csodát ígérő, drága és mégis a kívánt hatásától messze elmaradt cellulit elleni krémeket? Sajnos a csodakrém ezúttal is a könnyebb, drágább és kényelmesebb választás, ám sokszor hatástalan.