Furcsa, tanulságos nyár után
- Dátum: 2013.08.25., 20:09
Emlékszünk jól: tavasz végén az a jóslat terjedt el, hogy csapadékos, kifejezetten hideg nyár vár ránk. Nem így lett, viszont így is igazán különleges évszakon vagyunk túl. Alkalmazkodnunk kell, nincs más út.
Sokadszorra bizonyosodott be, hogy egész évszakokra kiterjedő időjárási előrejelzéseknek az ég egy adta világon nincs értelmük. Sokan már a hétköznapi, néhány napra, esetleg egy hétre kiterjedő jelentésekben sem bíznak, pedig ezek hibaszázaléka tényleg elenyésző. Az időjárás változását szinte biztosan jól „tippelik”, a probléma általában az időzítéssel szokott lenni. Például ezen a nyáron a jelzett frontok a valóságban majdnem mindig csúsztak egy, vagy két napot. Most nem célunk a sokat (és sokszor ok nélkül) kritizált, igazi meteorológusok munkájának elemzése, hiszen napjainkban nekik is komoly kihívását jelentenek a különböző változások.
Úgy tűnik, ideje komolyan venni az évek, lassan évtizedek óta emlegetett éghajlat-átalakulási figyelmeztetéseket. Az elmúlt hónapok tapasztalata legalábbis nagyon komolyan erre késztet. A mérsékelt éghajlatú Magyarország időjárása idén igencsak szélsőségesen alakult: gondoljunk csak a tél végi-tavasz eleji havazásokra, a rengeteg csapadékra, aztán pedig a hetekig tartó aszályos időszakra. Ezen a nyáron igazából kétfajta időjárási típus volt: vagy forró, vagy nagyon hideg. A forróság volt többségben, sok rekord meg is dőlt, közben alig-alig volt csapadék. A hidegfrontok se igaz enyhülést, se számottevő esőt nem hoztak.
Ennek a jelenségnek számos, már régóta emlegetett oka van/lehet, de ezek kutatása legyen a tudósok feladata. Nekünk, hétköznapi embereknek a környezettudatos magatartás mellett az alkalmazkodásra is koncentrálnunk kell. Hiszen szervezetünk sincs ilyen szélsőségekre beállítva. Az éghajlat változása a táplálkozástól kezdve az öltözködésen keresztül egészen az apró mindennapi szokásokig számos dolgot befolyásol. Számos hagyományos, megszokott viselkedésen változtatnunk kell, hogy csak a legáltalánosabb dolgokat említsük: télen nem elég a kiskabát, nyáron pedig nem mászkálhatunk félmeztelenül. Gondoskodnunk kell bőrünk, szemünk fokozott védelméről, nem beszélve a megfelelő folyadékbeviteltől és a vitaminok pótlásáról. Ha az átalakulás ilyen ütemben folytatódik, nyáron mediterrán, télen skandináv mintákat kell követnünk. Nem lesz könnyű, de a változás sosem az.
Fotó:
pixabay.com
Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?
Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.
Elektroszmog, figyelsz rá?

Életminőségünket sokféle tényező befolyásolja, olyanok is, amikre nem is gondolunk, pedig ott vannak közvetlen környezetünkben. Ilyenek az elektromos berendezések is.
Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?
Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.