Menü

Sportolás betegen?

  • Dátum: 2013.08.29., 17:01

Számos olyan betegség van, amelynél a gyógyulási folyamat alatt kifejezetten ajánlott a testedzés. Az egyik ilyen érdekes módon az élsportolók egyik legnagyobb ellensége, az ízületi kopás.

Az ízületi kopás természetesen nemcsak az élsportolókat érinti, sőt, ez a leggyakoribb ízületi betegség. A középkorúaknál szinte minden negyedik embernél kialakul, azonban a fiatalokat sem kíméli. Az ízületi kopás igazából az ízület részeinek károsodása, amiben az a legrosszabb, hogy az állapot fokozatosan romlik. Térdünkben, gerincünkben, csípőnkben fájdalmat érzünk, a mozgás nehezebbé válik, és ezek miatt a beteg sokszor le is áll a sportolással. Pedig ezt nem szabad, a testmozgás a gyógyulás része, persze csak akkor, ha orvos, gyógytornász útmutatásával végezzük azt.

Az edzéssel növelhetjük ízületeink mozgathatóságát, az erősödő izmok védik ízületeinket, nem beszélve arról, hogy fölös súlyt adhatunk le, és az állóképességünk is növekszik.

Milyen testedzés végezhető? Nos, elsősorban az úszás-szobabiciklizés páros mellett a laza séta és gyaloglás. Egy-egy tréning harminc percig tart, természetesen megfelelő bemelegítéssel és levezetéssel kísérve. Érdemes az edzéseket minél korábban kezdeni, megerőltetni nem szabad magunkat, ugyanakkor jó a határokig elmenni, mert a gyógyulás így lesz hatékonyabb. A mozgás megkezdése előtt mindenképpen ki kell kérni orvos és gyógytornász tanácsát, utóbbi például betaníthatja a megfelelő, speciális gyakorlatokat.

Ha bírjuk a terhelést, érdemes fokozatosan, apránként emelni az intenzitást és az időtartamot. Nem szabad elfelejteni, hogy a sportolással nemcsak ízületeinket védelmét növeljük, hanem összességében is edzettebbé válunk

Fotó:
sxc.hu

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?