Menü

Sportolás betegen?

  • Dátum: 2013.08.29., 17:01

Számos olyan betegség van, amelynél a gyógyulási folyamat alatt kifejezetten ajánlott a testedzés. Az egyik ilyen érdekes módon az élsportolók egyik legnagyobb ellensége, az ízületi kopás.

Az ízületi kopás természetesen nemcsak az élsportolókat érinti, sőt, ez a leggyakoribb ízületi betegség. A középkorúaknál szinte minden negyedik embernél kialakul, azonban a fiatalokat sem kíméli. Az ízületi kopás igazából az ízület részeinek károsodása, amiben az a legrosszabb, hogy az állapot fokozatosan romlik. Térdünkben, gerincünkben, csípőnkben fájdalmat érzünk, a mozgás nehezebbé válik, és ezek miatt a beteg sokszor le is áll a sportolással. Pedig ezt nem szabad, a testmozgás a gyógyulás része, persze csak akkor, ha orvos, gyógytornász útmutatásával végezzük azt.

Az edzéssel növelhetjük ízületeink mozgathatóságát, az erősödő izmok védik ízületeinket, nem beszélve arról, hogy fölös súlyt adhatunk le, és az állóképességünk is növekszik.

Milyen testedzés végezhető? Nos, elsősorban az úszás-szobabiciklizés páros mellett a laza séta és gyaloglás. Egy-egy tréning harminc percig tart, természetesen megfelelő bemelegítéssel és levezetéssel kísérve. Érdemes az edzéseket minél korábban kezdeni, megerőltetni nem szabad magunkat, ugyanakkor jó a határokig elmenni, mert a gyógyulás így lesz hatékonyabb. A mozgás megkezdése előtt mindenképpen ki kell kérni orvos és gyógytornász tanácsát, utóbbi például betaníthatja a megfelelő, speciális gyakorlatokat.

Ha bírjuk a terhelést, érdemes fokozatosan, apránként emelni az intenzitást és az időtartamot. Nem szabad elfelejteni, hogy a sportolással nemcsak ízületeinket védelmét növeljük, hanem összességében is edzettebbé válunk

Fotó:
sxc.hu

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.

Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!

Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.