Minden az időtől függ
Az őszi évszak egyik legtökéletesebb szabadidős mozgásformája, a túrázás. A szervezetünkre gyakorolt jótékony hatásairól már szóltunk, arról viszont nem, milyen felszerelésre lesz szükségünk egy-egy kirándulás alkalmával.
Az őszi évszak bizony sokszor szeszélyes, ezért soha ne induljunk neki az erdőnek egy rövid ujjú pólóban. Gondoljunk arra, hogy a napsütéses órák száma bizony már jóval kevesebb, mint nyáron és a nap sem süt olyan intenzitással, mint pár héttel ezelőtt. Épp ezért mindig öltözködjünk rétegesen. A rutinos túrázók már jól tudják, érdemes speciális ruházatot beszerezni. Mondjuk olyan pólót, pulcsit, nadrágot, ami légáteresztő anyagból készült és belőle az izzadság is el tud párologni. Próbáljunk egyúttal vízálló, vízhatlan ruhákat választani, hiszen egy hirtelen jött zápor után nagyon könnyen megfázhatunk, átfagyhatunk, ha nem megfelelő a holmink.
Viselhetünk egy könnyű sportcipőt, de sokkal jobb egy túrabakancs, mert ezeknek a talpazata ugyancsak speciálisan kialakított. Nem tapad meg rajta a sár, de nem is csúszunk el benne, sem a sziklás, sem a kavicsos, földes talajon. Többféle módon igyekeznek a gyártók kiszolgálni az igényeket, fontos szempont, hogy a bakancsunk vízálló legyen, ugyanakkor jól szellőzzön, ne törje fel a lábat, jól illeszkedjen és semmiképpen se izzadjon bele a láb. Különleges zoknit is kaphatunk hozzá: ezek varrás nélküliek, igen kényelmesek és az izzadság belőlük gond nélkül elpárolog.
Az úgynevezett kamásli főleg esős, nedves időben praktikus. Ezt a cipő felső és a nadrág alsó részére húzzuk fel és megvéd a beázástól.
Ne felejtsük otthon a hátizsákunkat sem, amibe érdemes belerakni egy kicsinyre összehajtható esőkabátot is. Mindig legyen nálunk elegendő folyadék és étel, ha hűvös időben kelünk útra, akkor nem árt egy termosz teát is becsomagolni.
Fontos eszköz a térkép, az iránytű és az óra is. Mert bizony a mobiltelefonunkon nem mindig van térerő az erdő közepén, ezért hiába számítunk a beleépített GPS-re.
Mielőtt útnak indulnánk, gondosan tervezzük meg az útvonalat. Igyekezzünk felkészültségünknek megfelelő távot választani, ne akarjunk elsőre hosszabb szakaszokat teljesíteni. Érdemes kipróbálni az úgynevezett tanösvényeket, amelyek rövidebb, 2-7 kilométeres kiránduló útvonalak, és ha ezeket könnyedén legyalogoljuk, vállalkozhatunk hosszabb túrákra is.
Fotó:
pixabay.com
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?