Ki gondolná, hogy egy csecsemő is lehet depressziós?
- Dátum: 2013.10.01., 11:33
- anyai depresszió, csecsemő, fejlődési nehézség, korai gyermeki depresszió
Pedig a korai gyermeki depresszió létezik, a szakemberek szerint genetikai tényezők is okozhatják, de anyai viselkedés hatására is kialakulhat.
A szülés utáni depresszió jelensége (okai, jellemzői) közismert, az is lehet, hogy nem a szülés és terhesség váltja ki az anyából ezt a lehangolt állapotot, hanem elve egy depresszív személyiség. Egy biztos, kutatások igazolják, hogy az anya krónikus depressziója fejlődési nehézségeket okozhat a gyermeknél.
Ha ugyanis az anya depressziótól szenved kevésbé érzékeny a gyermek szükségleteire, és ingerszegényebb társas környezetet nyújt. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a depressziós anyák kevesebbszer érintik meg csecsemőjüket, kevesebbet beszélnek hozzájuk, gyermekük mosolyára pedig gyakorta nem mosollyal reagálnak, hanem idegességgel.
A gyerekek sokszor leutánozzák az anya negatív válaszstílusát, vagy egyszerűen így reagálnak a depresszív viselkedésre. Mindenesetre ezek a gyerekek alacsonyabb aktivitásszinetet mutatnak, vagyis kevesebbet mozognak, és játszanak. Ezt a negatív viselkedést pedig nemcsak az anyával szemben, hanem mások esetében is produkálják.
Ha az anya depressziója folytatódik, akkor a gyermek esetében is megmarad ez a negatív fejlődési irány. Ezek a gyerekek nemcsak, hogy depresszióra hajlamosak, hanem nyelvi és társas feladatokban gyengébben teljesítenek, ingerlékenyek, figyelmük könnyen elterelhető.
A jó hír az, hogy ha az anya kigyógyul a depresszióból, akkor a gyereknek is meg van az esélye a normális fejlődésre a továbbiakban. A krónikus, tartós vagy időnként kiújuló anyai depresszió viszont különösen káros a gyermek hosszú távú fejlődésére nézve.
Fotó:
pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?