Menü

Macskamézet az idegekre

A népi gyógyászat egyik közkedvelt gyógy- és fűszernövénye az évelő citromfű. A híres svájci orvos, Paracelsus szerint a hosszú élet titkát rejti magában. Lehet, hogy 120 évig akkor sem élünk, ha mindennap fogyasztjuk, viszont remek lesz tőle az étvágyunk az idegrendszerünk is stabil lesz, sőt herpeszünk sem lesz. Hogy mire jó még a citromfű? Mindjárt kiderül.

A citromfű egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy ha megdörzsöljük a leveleit kellemes, citromos illatú lesz tőle a kezünk. Ez a benne rejlő sok-sok illóolajnak köszönhető. A citromfűből kinyert illóolaj nemcsak erről híres, hanem igen kiváló vírus-, gomba- és baktériumölő hatásáról is. Éppen ezért már az ókorban is használták csípések, harapások esetén. Manapság a gyógyszeripar is felfedezte magának és az illóolajából, valamint a leveleiből herpeszölő szert készítenek.

A citromfű Ázsiában őshonos növény, szerzetesek hozták Európába. A IX. században Nagy Károly olyannyira megkedvelte a belőle készült teát, hogy elrendelte a termesztését is. Jelenleg egyébként a legnagyobb citromfű ültetvényeket Spanyol- és Franciaországban találjuk. Hazánkban főleg a kiskertek és balkonládák egyik közkedvelt növénye. A népgyógyászat úgy tartja, illata elriasztja a szúnyogokat is, ezért a régi parasztházaknál az ablak alá ültettek belőle.

A citromfüvet főleg depresszió, stressz, állandó idegesség és álmatlanság esetén ajánlják. A belőle készült teát kúraszerűen kell alkalmazni ilyen esetekben és négy-hat héten belül a panaszok teljesen megszűnnek.

Azt már kevesen tudják, hogy a gyomor egyik legjobb barátja. Gyakorlatilag mindenféle gyomorbántalom esetén fogyaszthatjuk a javulásban bízva, legyen az puffadás, gyomorrontás, savtúltengés, hányinger, ráadásul erős szélhajtó is.

A népnyelv másképpen mézfűnek, méhfűnek, citromszagú melisszának, vagy macskaméznek is hívja. Köztudott még erős szívnyugtató hatása, de epe- és májbántalmak, menstruációs görcsök, megfázás esetén is használjuk bátran a teáját. Igen jó étvágygerjesztő is.

A citromfüvet fürdőzéskor is bevethetjük. Ilyenkor 10 evőkanálnyit forrázunk le egy liter vízzel, majd tíz perc után öntsük a forrázatot a fürdővízbe. Szívjuk magunkba az illatát és élvezzük ki minden percét. Az egyik legjobb relaxációs fürdők egyike.

Fotó:
pixabay.com

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.