Menü

Macskamézet az idegekre

A népi gyógyászat egyik közkedvelt gyógy- és fűszernövénye az évelő citromfű. A híres svájci orvos, Paracelsus szerint a hosszú élet titkát rejti magában. Lehet, hogy 120 évig akkor sem élünk, ha mindennap fogyasztjuk, viszont remek lesz tőle az étvágyunk az idegrendszerünk is stabil lesz, sőt herpeszünk sem lesz. Hogy mire jó még a citromfű? Mindjárt kiderül.

A citromfű egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy ha megdörzsöljük a leveleit kellemes, citromos illatú lesz tőle a kezünk. Ez a benne rejlő sok-sok illóolajnak köszönhető. A citromfűből kinyert illóolaj nemcsak erről híres, hanem igen kiváló vírus-, gomba- és baktériumölő hatásáról is. Éppen ezért már az ókorban is használták csípések, harapások esetén. Manapság a gyógyszeripar is felfedezte magának és az illóolajából, valamint a leveleiből herpeszölő szert készítenek.

A citromfű Ázsiában őshonos növény, szerzetesek hozták Európába. A IX. században Nagy Károly olyannyira megkedvelte a belőle készült teát, hogy elrendelte a termesztését is. Jelenleg egyébként a legnagyobb citromfű ültetvényeket Spanyol- és Franciaországban találjuk. Hazánkban főleg a kiskertek és balkonládák egyik közkedvelt növénye. A népgyógyászat úgy tartja, illata elriasztja a szúnyogokat is, ezért a régi parasztházaknál az ablak alá ültettek belőle.

A citromfüvet főleg depresszió, stressz, állandó idegesség és álmatlanság esetén ajánlják. A belőle készült teát kúraszerűen kell alkalmazni ilyen esetekben és négy-hat héten belül a panaszok teljesen megszűnnek.

Azt már kevesen tudják, hogy a gyomor egyik legjobb barátja. Gyakorlatilag mindenféle gyomorbántalom esetén fogyaszthatjuk a javulásban bízva, legyen az puffadás, gyomorrontás, savtúltengés, hányinger, ráadásul erős szélhajtó is.

A népnyelv másképpen mézfűnek, méhfűnek, citromszagú melisszának, vagy macskaméznek is hívja. Köztudott még erős szívnyugtató hatása, de epe- és májbántalmak, menstruációs görcsök, megfázás esetén is használjuk bátran a teáját. Igen jó étvágygerjesztő is.

A citromfüvet fürdőzéskor is bevethetjük. Ilyenkor 10 evőkanálnyit forrázunk le egy liter vízzel, majd tíz perc után öntsük a forrázatot a fürdővízbe. Szívjuk magunkba az illatát és élvezzük ki minden percét. Az egyik legjobb relaxációs fürdők egyike.

Fotó:
pixabay.com

Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.