Menü

Macskamézet az idegekre

A népi gyógyászat egyik közkedvelt gyógy- és fűszernövénye az évelő citromfű. A híres svájci orvos, Paracelsus szerint a hosszú élet titkát rejti magában. Lehet, hogy 120 évig akkor sem élünk, ha mindennap fogyasztjuk, viszont remek lesz tőle az étvágyunk az idegrendszerünk is stabil lesz, sőt herpeszünk sem lesz. Hogy mire jó még a citromfű? Mindjárt kiderül.

A citromfű egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy ha megdörzsöljük a leveleit kellemes, citromos illatú lesz tőle a kezünk. Ez a benne rejlő sok-sok illóolajnak köszönhető. A citromfűből kinyert illóolaj nemcsak erről híres, hanem igen kiváló vírus-, gomba- és baktériumölő hatásáról is. Éppen ezért már az ókorban is használták csípések, harapások esetén. Manapság a gyógyszeripar is felfedezte magának és az illóolajából, valamint a leveleiből herpeszölő szert készítenek.

A citromfű Ázsiában őshonos növény, szerzetesek hozták Európába. A IX. században Nagy Károly olyannyira megkedvelte a belőle készült teát, hogy elrendelte a termesztését is. Jelenleg egyébként a legnagyobb citromfű ültetvényeket Spanyol- és Franciaországban találjuk. Hazánkban főleg a kiskertek és balkonládák egyik közkedvelt növénye. A népgyógyászat úgy tartja, illata elriasztja a szúnyogokat is, ezért a régi parasztházaknál az ablak alá ültettek belőle.

A citromfüvet főleg depresszió, stressz, állandó idegesség és álmatlanság esetén ajánlják. A belőle készült teát kúraszerűen kell alkalmazni ilyen esetekben és négy-hat héten belül a panaszok teljesen megszűnnek.

Azt már kevesen tudják, hogy a gyomor egyik legjobb barátja. Gyakorlatilag mindenféle gyomorbántalom esetén fogyaszthatjuk a javulásban bízva, legyen az puffadás, gyomorrontás, savtúltengés, hányinger, ráadásul erős szélhajtó is.

A népnyelv másképpen mézfűnek, méhfűnek, citromszagú melisszának, vagy macskaméznek is hívja. Köztudott még erős szívnyugtató hatása, de epe- és májbántalmak, menstruációs görcsök, megfázás esetén is használjuk bátran a teáját. Igen jó étvágygerjesztő is.

A citromfüvet fürdőzéskor is bevethetjük. Ilyenkor 10 evőkanálnyit forrázunk le egy liter vízzel, majd tíz perc után öntsük a forrázatot a fürdővízbe. Szívjuk magunkba az illatát és élvezzük ki minden percét. Az egyik legjobb relaxációs fürdők egyike.

Fotó:
pixabay.com

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?

Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?

Bizonyos betegségek esetén a röntgen- vagy az ultrahangvizsgálat nem elegendő a diagnózis felállításához. Ilyenkor szükség lehel a komputertomográfia (CT) képalkotó eljárásra, amely háromdimenziós felvételeket készít a test egy adott szegmenséről, így részletesebb képet biztosít a szövetekről, az erekről és a csontokról. Milyen esetekben rendelnek el az orvosok CT-vizsgálatot?