A kelták szent növénye
- Dátum: 2013.10.08., 11:04
- kelta kultúrkör, közönséges mogyoró, magas réz tartalom, mogyoró jótékony hatásai, telítetlen zsírsav
A kelta kultúrkörben a mogyoró a bölcsesség, az édes tudás, a művészetek és tudományok szimbóluma. Ha megismerjük e csonthéjas növény jótékony hatásait, akkor láthatjuk, a kelták nem véletlenül tisztelték és kedvelték, valóban üdítően befolyásolja szervezetünk működését.
A közönséges mogyoró ugyan őshonos a Kárpát-medencében, ám egyre ritkábban találkozunk vele. Ellenben Olaszországban, Törökországban, Franciaországban, Spanyolországban, vagy Görögországban, hatalmas ültetvényeken termesztik. Sőt Indiában, Kínában és az Egyesült Államokban is nagy területeken foglalkoznak vele, ezek az országok az egész világot ellátják vele.
A mogyoró nagyon finom csonthéjas gyümölcs, igen magas rosttartalma miatt a szakemberek azt javasolják, alaposan rágjuk meg és mindig igyunk rá vizet, vagy valamilyen puhább gyümölccsel együtt fogyasszuk. A sok rost egyébként serkenti a bélműködést, főleg székrekedéskor ajánlatos rendszeresen fogyasztani.
A mogyoróban rengeteg a vitamin, ezért a késő őszi, téli, illetve kora tavaszi időszakban, amikor fogytán vagyunk a friss gyümölcsöknek, zöldségeknek, érdemes az átlagosnál többet enni belőle. A benne található B1 és B2 vitaminok az idegrendszer, az agy működését segítik, a C, E-vitaminok pedig remek antioxidánsok, gyakorlatilag a szervezet minden részére jó hatással vannak. Ezeken kívül sok káliumot, kálciumot, cinket és magnéziumot is tartalmaz. Kiemelkedő a réz tartalma, ami a növekedéshez, fejlődéshez elengedhetetlen nyomelem. A réz fontos szerepet tölt be a vas szállításában, a vörös és fehér vérsejtek helyes működésében, a szívizomzat működésében, befolyásolja a csontok szilárdságát.
Napi egy marék mogyoróval sokat tehetünk az ellen, hogy elkerüljön bennünket a különböző szív- és érrendszeri megbetegedés, a magas vérnyomás és koleszterin. Kitűnő vértisztító, magas protein tartalma miatt pedig a fogyókúrázók is bátran fogyaszthatják. Cukorbetegeknek sem kell félni tőle.
Nem szóltunk még arról, hogy a mogyoróban igen magas a telítetlen zsírsav aránya. Ez akár a rák kialakulásának kockázatát is csökkenti.
A mogyorónak nemcsak a termését, hanem a leveleit és a kérgét is felhasználják, gyógynövényként. A belőle készült főzet erős izzasztó, vizelethajtó, jó még a bélhurutra is. Ülőfürdőt is vehetünk mogyoró forrázattal megspékelve, amely főleg az aranyeres bántalmak ellen segíthet.
A mogyoróból kivont olaj rendkívül egészséges, jobbára a kozmetika és festőipar fedezte fel magának. A mogyoróbokor vesszőjéből sokfelé készítenek hosszú életű horgászbotot
Fotó:
pixabay.com
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.