Menü

Ha ügyetlen a gyerek

Az öt éves gyerekeknél különböző módokon vizsgálják az iskola érettséget. Azok a csemeték, akiknél bármilyen eltérést, elmaradást tapasztalnak, visszatartják az oviban és fejlesztést írnak elő számukra. Ha a szakemberek (és mi otthon a szülők) azt látjuk, az átlagnál ügyetlenebb a gyerek, nem jó a kézügyessége, akkor a grafomotoros fejlesztés segíthet.

Sok szülő megrettenve hallja az óvodában, hogy az átlagnál ügyetlenebbül rajzol, ragaszt, kézműveskedik a gyereke, ezért grafomotoros fejlesztést írnak neki elő. Ilyenkor sokakban felmerül, vajon ez miféle baj, fejlődési rendellenesség. A szülő társainknak innen is üzenjük, ez az egyik legjobb, ami történhet a csemeténkkel, hiszen idejében észrevették, nem biztosan tartja a ceruzát, pontatlan a vonalvezetése, egy esetleges diszlexiát, diszgráfiát is megelőzhetnek a fejlesztő munkával, ha idejében észlelik a szakemberek a bajt.

A grafomotoros fejlesztést másképp nevezhetnénk egyszerűen kézügyesség fejlesztésnek is. Persze ennél sokkal többről van szó. Játékos mozgással, különböző és egyszerű rajzos feladatokkal fejleszthető a finommotorika koordinációja. Az 5-7 éves gyerkőcöknél ez különösen fontos időszak, hiszen ekkor épülnek ki az ezért felelős agyi struktúrák, idegpályák.

A fejlesztés során a gyerekek megtanulják, miként tartsák biztosan és szépen a ceruzát, ecsetet, tollat. Elsajátítják a biztos vonalvezetést a pontos vonalkapcsolást. Megtanítják őket, hogy balról jobbra haladunk írás és olvasás közben. Megtanulják, hogy a különböző formákat hogyan tudják különböző méretekben lerajzolni. Kialakítják a megfelelő ritmusérzéket, a sorrendiség tartását. A kicsik térbeli koordinációja is stabillá válik, képes lesz a helyes viszonyok kifejezésére szóban és írásban, valamint ennek megtartására is.

 A gyakorlások során igen sokféle és érdekes feladattal találkoznak az óvodások, ami különösen izgalmassá teszi számukra ezt a foglalkozást. A légzőgyakorlatokon, relaxáción, kéz- és ujj tornáztatáson keresztül a különböző tornagyakorlatokon, keresztezett nagymozgásos feladatokig mindenfélét elvégeznek. Színeznek, rajzolnak, nyomdáznak, kézműveskednek. A fejlődés már néhány óra után érzékelhető és szembe tűnő.

Otthon a cipőfűzéssel, gyöngyfűzéssel, cipzár behúzással, ruhagombolással, csomókötéssel tudunk gyakorolni észrevétlenül.

Fotó:
sxc.hu

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.