Ezt próbáld ki! – jégkorong
- Dátum: 2013.10.26., 18:10
- infrastruktúra, jég, jégkorong, jégkorong-válogatott, utánpótlás, ütő
Az elsősorban Észak-Amerikában, és Európában, valamint Oroszországban népszerű sportág hazánkat is rég meghódította már, s ami még fontosabb: a fiatalok számára is egyre több lehetőség adódik a kipróbálására.
A 19. század közepén, Kanadában kialakuló jégkorong már a 20. század elején „begyűrűzött” Magyarországra, 1928-ban olimpiai résztvevők voltunk, 1937-ben pedig elindult a honi liga. A sportág kedvelt volt a szocializmus időszakában is, ám igazán széles körben a 21. század első évtizedében lett népszerű. Ehhez kellett egy tehetséges generáció és egy felkészült szakembergárda. A válogatott 2008-ban Japánban a divízió-1-es vb-t megnyerve kivívta a jogot az A-csoportos szereplésre, ami hatalmas bravúrnak számított. A nemzeti csapat igazi hoki őrületet zúdított az országra, miközben a klubok is egyre jobbak lettek. A székesfehérváriak például már évek óta az osztrák jégkorongligában szerepelnek.
Mindez jelentős infrastruktúra-fejlesztéssel párosult, és az a szerencsés tényezővel, hogy egyre több gyerek választja sportágának a jégkorongot. A hoki a szülők tetszését is megnyerte, hiszen a fiatalok a legtöbb utánpótlás-nevelő bázison kiváló körülmények (jó pályák, tiszta öltözők, befogadó közeg) között sportolhatnak. A jégkorong hátránya, hogy a felszerelés viszonylag drága, ugyanakkor a jeges sport számos előnyt tud felmutatni.
Minden a korcsolyázással kezdődik, amikor a gyerekek ezt megfelelően elsajátítják, jöhet az ütő és a pakk. A hoki egy nagyon dinamikus, jó állóképességet és koordinációt igénylős sport. Hatalmas előnye, hogy sok játéklehetőséget biztosít, azaz senkinek sem kell a pálya mellől, tétlenül figyelnie a többieket. A kicsik (4-5 éves korban lehet kezdeni) viszonylag korán belevágnak a versenyszerű hokizásba. A 12 év alattiak tornarendszerű bajnokságokban szerepelnek, az idősebbek már normál pontvadászatokban mérik össze tudásukat.
Mint említettük, az infrastruktúra fejlődött, de fedett jégpálya még messze nincs elég, ami egyfelől nagyon is pozitív: sokan igénylik a használatát.
Felelős állattartás

Az állatvédők, menhelyek sokszor beszélnek és kihangsúlyozzák a felelős állattartás fontosságát, de mi is ez valójában? A helyi rádiónk vendége volt hétvégén a helyi állatvédő egyesület elnöke, akivel nagyon hasznos és tartalmas beszélgetésünk volt a felelős állattartásról.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.