Menü

Tapsol és integet

A tíz hónapos gyermek egyre jobban érti a világ dolgait - kezdi megérteni az idő, a távolság, a magasság és mélység, valamint az ok-okozat fogalmát és összefüggéseit. Lassan megteszi az első lépéseket is. Itt az ideje, hogy gondoskodjunk neki egy lábbeliről is.

A tíz hónapos kicsit egyre több inger éri napközben, hiszen mind többet tud és ismer a világ dolgairól. Mivel nemcsak az értelme, hanem a mozgása is rohamosan fejlődik, ne csodálkozzunk azon, ha esetleg rosszabbul alszik, vagy éjszakánként többször felriad, megébred. Legyünk vele mindig türelmesek, az éjszakai órákban is, hiszen ő csak a nyugtalansággal, sírással tudja kifejezni érzelmeit.

Ha az éjszakák a megszokottnál nyugtalanabbak, nehezebben telnek, akkor próbáljunk ki néhány praktikát. Az esti altatáskor a lehető legminimálisabbra csökkentsük az ingerek mennyiségét. Halvány fénynél, szinte sötétben altassuk, szopiztassuk, vagy etessük meg. Utána érdemes még egy kicsit magunkhoz ölelni, megdajkálni, megnyugtatni. Halkan dúdolhatunk is neki valamit, de lehetőség szerint ne indulót, vagy mutogatós mondókát, dalocskát, inkább csöndes, megnyugtató altatót. A szoba hőmérsékletére is figyeljünk oda, hiszen ebben az időszakban bármilyen apróság megzavarhatja a kicsit. A legjobb télen-nyáron is 18-20 Celsius fokos hőmérsékletben aludni.

A tíz hónapos csemeték már stabilan ülnek, kitűnően másznak és, ha valahol meg tud kapaszkodni, akkor képes felhúzni magát, esetleg megpróbál oldalazva lépegetni. Tapsol és integet, a kedvenc mondókáit, dalocskáit felismeri és dúdolva, mutogatva kéri, hogy ismételjük el újra és újra. Mindannyiszor próbáljunk meg eleget tenni a kérésének, hiszen a gyerekek így tanulnak a legkönnyebben, ismételve mindent, újra és újra, szinte az unalomig.

Fontos, hogy ne feledjük, beszéljünk hozzá folyamatosan. Igyekezzünk mindent elmagyarázni, megmutatni, mit, miért csinálunk. Néhány baba ilyenkor már tudatosan használja a baba, anya, apa, mama, papa kifejezéseket, de akkor se aggódjunk, ha még csak halandzsázik.

Már érti az idő, a távolság, az ok-okozat, a magasság és mélység fogalmát. Folyamatosan rámol, pakol, szívesen gurítja a labdát. Örömmel utánozza a nagyobb testvért, vagy minket. Ebben a korban már hallgat a nevére és egyedül is ügyesen eljátszik, elbíbelődik, elmolyol.

Fotó:
pixabay.com

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?