Menü

Gyógyvizeink - Kétszáz éves története van

A szájhagyomány úgy tartja, Máriagyűd lankái közt mindig is bugyogott egy melegvizes gyógyforrás, ám a harkányi gyógyvizet hivatalosan csak 1823-ban fedezték fel. A kénes víz ma már Európa szerte ismert, elismert, évente tízezrek tapasztalják különleges hatását.

Már a XVIII. századbeli térképvázlatokon is jeleztek egy helyet a mai Harkány helyén, amelyet úgy hívtak Büdösrét. A szájhagyomány szerint pedig Máriagyűd környékén mindig is bugyogott egy gyógyforrás, de a terület később elláposodott. Nos, teljes bizonyságot a gyógyvíz léte felől csak 1823-ban nyertek az emberek. Ekkor csatornázták Batthyány Antal birtokait, ahol a munkálatok során nem is olyan mélyről melegvíz tört fel. A víz jótékony hatását először a munkások tapasztalták meg. Az egyikőjük bottal közlekedett, a lábát alig tudta hajlítani, mindene sajgott. A vízben való munka során a lába fokozatosan javult, majd a botot is eldobhatta, visszanyerte teljes egészségét.

Batthyány Antal is ráébredt a gyógyvíz erejét bizony használni, hasznosítani kell, ezért kádakat helyeztek a forrás köré, később szállodát, gyógykórházat is építettek a közelbe. Azóta működik hivatalosan is a harkányi gyógyfürdő, melynek vizéről csodákat mesélnek.

A harkányi gyógyvíz alkáli-hidrogén-karbonátos-kénes hévíz. Több forrás is akad Harkányban, amelyből átlagosan 62 Celsius fokos víz tör fel.

Gyógyászati szempontból a legjelentősebb ásványi anyaga a kénvegyület. Érdekesség, hogy az aprócska kén szemcséket akár szabad szemmel is megfigyelhetjük.

A jellegzetes illatú gyógyvíz kémiai hatása leginkább abban jelentkezik, hogy a benne található kén beépül a porcokba, segíti azok regenerálódását, gyógyulását, újjáépülését. A mozgásszervi betegek többségénél, különböző okok miatt elsőként a boka, a térd, a csípő porcai mennek tönkre, kopnak el, de egy harkányi kúra segítségével a porcok szinte megfiatalodnak.

Az ízületi betegségekben szenvedőkön kívül Harkányban gyógyulást, javulást remélhetnek a krónikus nőgyógyászati gyulladástól szenvedők, azok, akiknek csontritkulása van, vagy a nyirokkeringésük nem megfelelő. Különböző bőrgyógyászati betegségeknél is eredménnyel alkalmazzák a harkányi gyógyvíz erejét, főleg a pikkelysömört gyógyítja igen hatékonyan.

Fotó:
campinharkany.hu

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Koszos hatású farmer és cipő egy vagyonért?

A minap olvastam, hogy Jennifer Lopez egy piszkos, de elképesztően drága farmerban járta New York utcáit. A művésznőről tudjuk, hogy szereti kipróbálni és megmutatni az újabbnál újabb stílusirányzatokat, ám ezúttal lehet, hogy kicsit túllőtt a célon? Egy koszos farmerban járta New York utcáit, amelynek ára megdöbbentő.

A majális története, jelentése

A tavasz egyik legkedveltebb ünnepe a majális, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy honnan is ered ez a szokás, illetve hogy mit jelent a szó. Ebben a cikkben bemutatom az ünnepet, így megtudhatjátok, hogy mit ünneplünk ezen a napon, illetve azt, hogy mikor van, valamint, hogy hogyan forrt egybe a munka ünnepével.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Miért fontos a csapatépítés?

A helyi rádióban valamelyik nap a csapat építő tréningek fontossága, haszna volt a téma, így már akkor megfogalmazódott bennem, hogy erről a témáról érdemes írni. Mi a csapatépítés lényege, hogy zajlik, miért van rá szükség és kiknek ajánlott, ezekről szól mai cikkünk.