Mindent a dicséret érdekében
- Dátum: 2013.11.17., 19:49
- a baba fejlődése hónapról, a tizenegy hónapos baba fejlődése, hónapra, tizenegy hónapos baba
A kisbabánk életében pillanatok alatt elrepült tizenegy hónap és ezzel elérkeztünk egy újabb mérföldkőhöz: ráébred, miként tud minket lenyűgözni és a tapsért, a dicséretért, az ölelésért cserébe büszkén mutatja, milyen új produkciókra képes.
A legtöbb tizenegy hónapos baba eddigre már stabilan ül, ráadásul segítség nélkül felül, ügyesen mászik és felmászik mindenre. Kapaszkodva felhúzza magát, így képes megállni, illetve ugyancsak kapaszkodva, oldalazva lépeget a szekrény, a kanapé és egyéb bútorok mellett. Sok kicsi eddigre már megteszi az első önálló lépéseit is, ám akkor se essünk kétségbe, ha nem. A gyermekek fejlődése teljesen eltérő, így az is normális, ha a kicsi nem indul el 11-12 hónapos korában, csak jóval később 16-18 hónaposan.
A gyermekünk ebben a korban már megérti a nem kifejezést és amint meghallja, rázza a kis fejét. Ha olyan dolgot tesz, amit nem szabad, akkor se kiabáljunk, vagy csapjunk a kis kezére, inkább magyarázzuk el neki ezerszer is, mi mire való. Sokszor az is előfordulhat, hogy nem a határokat feszegeti, hanem egyszerűen így próbál kommunikálni velünk. Csintalan módon a földre dobja a dolgokat és várja, hogy visszaadjuk neki és mondjuk, hogy nem. Természetesen másképpen is igyekszik kommunikálni. Lehet, hogy már egy-két szót kimond és helyesen használ. Tanítsuk meg tapsolni, integetni. Mivel ebben a korban már képesek hangokat utánozni, minél többet beszéljünk hozzá, mondókázzunk minél többet. Az egyszerű állathangokat ismételjük el minél többször, egy idő után már ő mutatja meg, melyik állat, mit mond.
Ráébred, napról, napra ügyesebb és büszkén mutatja, mi mindent tud. Megpróbál lenyűgözni minket, megpróbál lenyűgözni minket újabb és újabb mutatványokkal. Például feláll és elengedi azt, amibe kapaszkodik, vagy lép egyet, kettőt és azután várja az elismerést, a tapsot, a dicséretet.
Ebben a korban már az öltözködésnél szívesen segít, nyújtja a kis kezét, igyekszik bedugni a lábát a cipőbe, vagy le és felhúzni a zoknit. Figyeljünk oda rá a babakocsiban, mert szívesen bújik ki a cipőjéből és egy óvatlan pillanatban ki is dobja a kocsiból.
Fotó:
pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?