Játék gyermekkorban
- Dátum: 2013.11.24., 21:03
- fejlesztő hatású, gyermek, játék, játékigény
Kezdjük elfelejteni, hogy a gyermeki lét sajátossága, a játékigény és ez gyakran a legegyszerűbb, legtermészetesebb eszközökkel is kielégíthető.
Manapság már mindenféle hiper- szuper játék megvásárolható a boltokban. Nemcsak egyre modernebb játékokat vásárolunk, hanem egyre nagyobb mennyiségben halmozzuk fel őket, pedig ez még nem feltétlenül jelenti azt, hogy mindent megtettünk gyermekünk fejlődése érdekében.
Egy bizonyos, a játék a gyerekek számára rendkívül fontos, nélkülözhetetlen tevékenység. Persze minden életkorban meg van a maga funkciója a játéknak, a gyerekek e tevékenység során fejlődnek, szocializálódnak, és tanulnak meg új dolgokat.
De ez még nem jelneti azt, hogy a játékigényt csak mindenféle szervezett, szakemberek által vezetett, csoportos foglalkozások révén lehet konstruktív módon kielégíteni. Hiszen az anyukák már születéstől kezdve, természetes módon játszanak csecsemőjükkel. Vicces arcokat vágva, arcunk eltakarásával, és egyéb mimikai játékkal serkenthetjük kisbabánkat különböző reakciókra. Így szép fokozatosan elkezdenek kommunikálni, és játszva megtanulnak sok mindent a világ működéséről. A gyerekek el kezdenek utánozni, majd egyre összetettebb játékokba lehet őket bevonni. 6- 12 hónapos kor között játszhatunk például „Csodák táskája” játékot a babával. Tegyünk egy táskába sokféle tárgyat (csak biztonságosat), majd hagyjuk, hogy a baba ki-, bepakolgassa őket. A tárgyak fogása, tapintása többek között fejleszti a finommotorikus készségeket, és a szem- kéz koordinációt.
Aztán ahogy nő és fejlődik a gyermek, úgy változnak a játékok is. Megjelennek a szerepjátékok, melyek már nagyobb képzelőerőt, kreativitást igényelnek. Az is fontos fejlődési pont, amikor a gyermek már képes és szeretne is egyedül játszani. Érdemes hagyni, hogy magában is ellegyen,a gyerekek ugyanis képesek elszórakoztatni saját magukat, ha teret adunk nekik. Vagyis fontos, hogy biztosítsunk elfoglaltságot a gyereknek, de néha hagynunk kell el lenni a saját világában, ez is fejlesztő hatású.
Fotó:
pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?