Játék gyermekkorban
- Dátum: 2013.11.24., 21:03
- fejlesztő hatású, gyermek, játék, játékigény
Kezdjük elfelejteni, hogy a gyermeki lét sajátossága, a játékigény és ez gyakran a legegyszerűbb, legtermészetesebb eszközökkel is kielégíthető.
Manapság már mindenféle hiper- szuper játék megvásárolható a boltokban. Nemcsak egyre modernebb játékokat vásárolunk, hanem egyre nagyobb mennyiségben halmozzuk fel őket, pedig ez még nem feltétlenül jelenti azt, hogy mindent megtettünk gyermekünk fejlődése érdekében.
Egy bizonyos, a játék a gyerekek számára rendkívül fontos, nélkülözhetetlen tevékenység. Persze minden életkorban meg van a maga funkciója a játéknak, a gyerekek e tevékenység során fejlődnek, szocializálódnak, és tanulnak meg új dolgokat.
De ez még nem jelneti azt, hogy a játékigényt csak mindenféle szervezett, szakemberek által vezetett, csoportos foglalkozások révén lehet konstruktív módon kielégíteni. Hiszen az anyukák már születéstől kezdve, természetes módon játszanak csecsemőjükkel. Vicces arcokat vágva, arcunk eltakarásával, és egyéb mimikai játékkal serkenthetjük kisbabánkat különböző reakciókra. Így szép fokozatosan elkezdenek kommunikálni, és játszva megtanulnak sok mindent a világ működéséről. A gyerekek el kezdenek utánozni, majd egyre összetettebb játékokba lehet őket bevonni. 6- 12 hónapos kor között játszhatunk például „Csodák táskája” játékot a babával. Tegyünk egy táskába sokféle tárgyat (csak biztonságosat), majd hagyjuk, hogy a baba ki-, bepakolgassa őket. A tárgyak fogása, tapintása többek között fejleszti a finommotorikus készségeket, és a szem- kéz koordinációt.
Aztán ahogy nő és fejlődik a gyermek, úgy változnak a játékok is. Megjelennek a szerepjátékok, melyek már nagyobb képzelőerőt, kreativitást igényelnek. Az is fontos fejlődési pont, amikor a gyermek már képes és szeretne is egyedül játszani. Érdemes hagyni, hogy magában is ellegyen,a gyerekek ugyanis képesek elszórakoztatni saját magukat, ha teret adunk nekik. Vagyis fontos, hogy biztosítsunk elfoglaltságot a gyereknek, de néha hagynunk kell el lenni a saját világában, ez is fejlesztő hatású.
Fotó:
pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?