Menü

Házi praktikák: A hosszú életű ruhák titka

Előfordult már, hogy egy-egy téli holmit előhalászva a szekrény mélyéről rádöbbent, hogy ez már használhatatlan? Pedig tavasszal még szívesen hordta és az anyaga sem tűnt ilyen elhasználódottnak. Az igazság az, hogy bizony a ruhákat a tárolás is megviselheti, ezért tél végén erre is oda kell figyelni.

A kabátokat, ingeket, blézereket, zakókat, nehezebb, súlyosabb kardigánokat, nadrágokat mindig valódi vállfára akasszuk fel. A vékony műanyagból készült darabok esetén könnyen előfordulhat, hogy az akasztók a terheléstől megrogynak, elhajlanak, így a rá helyezett ruhanemű is veszít a tartásából, összegyűrődik, különösen a vállrész mehet tönkre igen könnyen.

A téli szezon ugyan még csak most kezdődik, ám, ha a csizmákat, bakancsokat, téli cipőket nem megfelelően tárolta, akkor bizony most bosszankodhat. A csizmákat, cipőket, bakancsokat évszakváltás idején alapos tisztítás és fényesítés után ki kell tömni újságpapírral, hogy a lábbeli eleje ne nyomódjon meg, ne legyen gyűrött, ráncos. Ha még nem tette, akkor a tavaszi cipőket is raktározza el a következő szezonra.

Sokan most keresik elő a vastag harisnyákat, nadrágokat, kötött holmikat, overállokat, vízhatlan dzsekiket. A holmikat alaposan megvizsgálják és rádöbbenek, koszosan, gyűrötten rakták el őket, s akad olyan folt, ami bizony nem is biztos, hogy egyszerű mosással kijön. A szezon végeztével minden ilyen holmit ki kell mosni, vagy tisztíttatni, mert a szennyeződések sokszor elkerülik a figyelmünket. A cukros foltokat egy idő után pedig nem is lehet eltávolítani.

Ha nincs megfelelő méretű gardrób szekrényünk és évszak váltáskor a ruhákat is lecseréljük, akkor soha ne műanyag dobozokba, vagy nejlon zsákba pakoljuk el a feleslegessé vált ruhákat. Ezekben ugyanis nem tud megfelelően szellőzni a holmink, és főleg a természetes anyagokból készült cuccok (pamut, gyapjú, kender) megtörnek, kibolyhosodnak, veszítenek a tartásukból.

Ügyeljünk arra is, hogy a tároló helyen mindig tartsunk valamilyen illatos molyirtót, ami megóvja, elsősorban a kötött ruhadarabokat.

Fotó:
pixabay.com

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.

Makacs narancsbőr

Vajon hány alkalommal próbáltuk már a csodát ígérő, drága és mégis a kívánt hatásától messze elmaradt cellulit elleni krémeket? Sajnos a csodakrém ezúttal is a könnyebb, drágább és kényelmesebb választás, ám sokszor hatástalan.