Menü

Az élsport speciális vonatkozásai gyermek és serdülőkorban

  • Dátum: 2013.11.30., 21:28

A sport kedvező hatása gyermekkorban nem vitatott, ennek ellenére számos veszélyt rejt magában, ha az életkorból adódó speciális szempontokat figyelmen kívül hagyjuk.

A sport kedvező hatása gyermekkorban nem vitatott, ennek ellenére számos veszélyt rejt magában, ha az életkorból adódó speciális szempontokat figyelmen kívül hagyjuk. Az edzéstervezésnél döntő szempont a sportolók képességeinek, életkorának, nemének és biológiai fejlettségének figyelembevétele. Ehhez azonban feltétlenül szükséges a gyermek- és serdülőkor anatómiai, élettani és pszichés sajátosságainak mélyreható ismerete.

Élettani vonatkozások

A gyermekek élettani szempontból sem tekinthetők „kis felnőtt"-nek. Az edzésprogram összeállítása során tisztában kell lenni az életkori sajátosságokból adódó élettani vonatkozásokkal. A gyermekek aerob teljesítőképessége elmarad a felnőttekétől. Minél fiatalabb a gyermek, annál éretlenebbek az anyagcsere-enzimei. Anaerob kapacitásuk is elmarad a felnőttekétől, az alacsonyabb tejsavtermelés miatt kevésbé érzik a fáradtságot. Így könnyen túlterhelhetők. Ebből következik, hogy rövidebb edzésperiódus alkalmazása szükséges, gyakori szünetekkel. A szünetek alatt - a fokozott dehidrációs hajlam miatt - biztosítani kell a folyadékfelvétel lehetőségét.

Az izomerő a növekedéssel párhuzamosan nő, fiúknál a pubertás során ugrásszerű növekedés figyelhető meg. Az izomerő fejleszthető a prepubertásban is, de szigorúan be kell tartani a rezisztencia tréningre vonatkozó, korábban részletesen tárgyalt ajánlásokat. A gyermekek hőszabályozása fejletlenebb, mint a felnőtteké, így fokozottabb figyelmet kell fordítani - különösen extrém környezeti viszonyok mellett - a megfelelő folyadékpótlásra.

Összefoglalóan megállapíthatjuk, hogy a versenysport pozitív hatásai csak akkor tudnak érvényre jutni, ha az edzésprogram alkalmazkodik a gyermek mindenkori fejlettségi szintjéhez, figyelembe véve, hogy bizonyos kondicionális képességek melyik életkorban fejleszthetők a leginkább.

Pszichés vonatkozások

A rendszeres sporttevékenység általában előnyös a gyermek pszichés fejlődése szempontjából, de az idő előtti versenyeztetés és a túlzott fizikai terhelés az alábbi kedvezőtlen hatásokkal járhat:

A korai sportágválasztás (10 éves kor előtt) különösen, ha az napi több órás edzéssel jár, a sport idő előtti abbahagyásához vezethet.
Az élsport-szintű versenyzés okozta stressz az éretlen sportoló lelki egyensúlyát károsan befolyásolhatja.
Az intenzív sporttevékenység megzavarhatja az önértékelést, különösen, ha a gyermek nem képes megfelelni az edzői és szülői elvárásoknak.
Az élsport megzavarhatja a normális társadalmi kapcsolatok kialakulását.
Bizonyos sportágakban a testalkati elvárások étkezési zavarok kialakulását eredményezhetik.

Táplálkozás

A sportoló gyermek és serdülő táplálkozásában sajátos szempont, hogy a kalóriaszükséglet megállapításánál figyelembe kell venni, hogy az a növekedéssel változik. Elégtelen táplálkozás esetén mind a növekedés, mind az optimális sportteljesítmény elérése akadályozott. Biztosítani kell a megfelelő energia-bevitel mellett a növekedésnek megfelelő fokozott vas- és kalcium bevitelt, kerülni kell a kalória-megszorítást és az egyéb étrendi manipulációkat (vegetáriánus étrend stb.).

A teljes cikk a sportorvos.hu oldalon olvasható!

Fotó:
pixabay.com

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.