Menü

Alvással az egészségért

Nemcsak megszokás kérdése lehet a délutáni szunyókálás, pihenés. Az ebéd utáni szieszta ugyanis rendkívül kedvező hatással van az emberi szervezetre, de azt ne feledjük, semmiképpen nem helyettesíti az éjszakai, pihentető alvást.

Már számtalan kutatás foglalkozott azzal a kérdéssel, hogy vajon egészséges-e és ha igen, akkor mennyire a délutáni szieszta. Aki járt már mediterrán országban, az jól tudja, az itt élők a legmelegebb órákban, dél és három óra között, visszahúzódnak és csendes pihenőjüket töltik. Sokan azt hiszik, hogy csupán a nagy meleg miatt van így, arra nem gondolnak, hogy a délutáni sziesztának remek élettani hatásai vannak.

Sajnos hazánkban a helytelen táplálkozási szokások miatt alakult ki sokaknál, hogy ebéd után szunyókálnak egyet. Mi köze a táplálkozásnak ehhez? A hagyományos magyar konyhában ugyanis gyakorta párosítják a krumplit, a rizst a hússal és csak savanyúként szolgálnak fel salátát. Pedig, ha a köreten változtatnának, akkor máris frissebbnek, fittebbnek érezhetnék magukat, nem húzná őket az ágy, pontosabban a gyomruk ebéd után. A szénhidrát és a fehérje helytelen párosítása miatt alakulhat ki sok embernél az ebéd utáni „kómás” állapot, amikor a gyomor teltségérzete miatt vágyódnak egy kiadós alvásra. Nos, ez a fajta délutáni szieszta nem igazán szolgálja az egészségünket, sőt kifejezetten megterheli a szívet. Viszont, ha egészséges étkeket fogyasztunk, csak a legritkább esetben érezzük majd magunkat fáradtnak, nyúzottnak ilyenkor.

A délutáni pihenés rendkívül nyugtatóan hat a szervezetre, oldja a stresszt, a feszültséget. A legjobb, ha ilyenkor nem alszunk hosszabban és mélyen, mert a szervezet így is képes a pihenésre, a regenerálódásra.

Az alvásszakértők szerint a pihentető alvás öt ciklusra bontható, s ezek a periódusok két óránként ismétlődnek. Ha legalább másfél-két órát alszunk, akkor végigpihenünk egy ilyen ciklust, s az nagyon jó, de ha csak 20-40 percig tudunk relaxálni, azt se bánjuk. Ez alatt az idő alatt is képes a testünk újratöltődni, s sokkal fittebbnek, tettre készebbnek érezzük majd magunkat, s a hangulatunk is javul.

A kutatók bizonyítva látják már azt is, hogy azok, akik rendszeres alszanak délután, azok sokkal jobb fizikai és szellemi teljesítményre képesek, higgadtabban reagálnak a stresszes helyzetekben, ráadásul kisebb az esélyük a különböző szív- és érrendszeri betegségek, a stroke, a cukorbetegség kialakulására is. 

Fotó:
pixabay.com

A hullahopp karika hatékonysága

A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.

Természetes módszerek torokfájás ellen

Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.

A gyomorégés okai

Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.