Alvással az egészségért
- Dátum: 2013.12.02., 21:00
- délutáni szieszta jótékony hatásai, egészséges a délutáni alvás, mire jó a délutáni alvás, pihentető e a délutáni alvás
Nemcsak megszokás kérdése lehet a délutáni szunyókálás, pihenés. Az ebéd utáni szieszta ugyanis rendkívül kedvező hatással van az emberi szervezetre, de azt ne feledjük, semmiképpen nem helyettesíti az éjszakai, pihentető alvást.
Már számtalan kutatás foglalkozott azzal a kérdéssel, hogy vajon egészséges-e és ha igen, akkor mennyire a délutáni szieszta. Aki járt már mediterrán országban, az jól tudja, az itt élők a legmelegebb órákban, dél és három óra között, visszahúzódnak és csendes pihenőjüket töltik. Sokan azt hiszik, hogy csupán a nagy meleg miatt van így, arra nem gondolnak, hogy a délutáni sziesztának remek élettani hatásai vannak.
Sajnos hazánkban a helytelen táplálkozási szokások miatt alakult ki sokaknál, hogy ebéd után szunyókálnak egyet. Mi köze a táplálkozásnak ehhez? A hagyományos magyar konyhában ugyanis gyakorta párosítják a krumplit, a rizst a hússal és csak savanyúként szolgálnak fel salátát. Pedig, ha a köreten változtatnának, akkor máris frissebbnek, fittebbnek érezhetnék magukat, nem húzná őket az ágy, pontosabban a gyomruk ebéd után. A szénhidrát és a fehérje helytelen párosítása miatt alakulhat ki sok embernél az ebéd utáni „kómás” állapot, amikor a gyomor teltségérzete miatt vágyódnak egy kiadós alvásra. Nos, ez a fajta délutáni szieszta nem igazán szolgálja az egészségünket, sőt kifejezetten megterheli a szívet. Viszont, ha egészséges étkeket fogyasztunk, csak a legritkább esetben érezzük majd magunkat fáradtnak, nyúzottnak ilyenkor.
A délutáni pihenés rendkívül nyugtatóan hat a szervezetre, oldja a stresszt, a feszültséget. A legjobb, ha ilyenkor nem alszunk hosszabban és mélyen, mert a szervezet így is képes a pihenésre, a regenerálódásra.
Az alvásszakértők szerint a pihentető alvás öt ciklusra bontható, s ezek a periódusok két óránként ismétlődnek. Ha legalább másfél-két órát alszunk, akkor végigpihenünk egy ilyen ciklust, s az nagyon jó, de ha csak 20-40 percig tudunk relaxálni, azt se bánjuk. Ez alatt az idő alatt is képes a testünk újratöltődni, s sokkal fittebbnek, tettre készebbnek érezzük majd magunkat, s a hangulatunk is javul.
A kutatók bizonyítva látják már azt is, hogy azok, akik rendszeres alszanak délután, azok sokkal jobb fizikai és szellemi teljesítményre képesek, higgadtabban reagálnak a stresszes helyzetekben, ráadásul kisebb az esélyük a különböző szív- és érrendszeri betegségek, a stroke, a cukorbetegség kialakulására is.
Fotó:
pixabay.com
Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?
Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.
Elektroszmog, figyelsz rá?

Életminőségünket sokféle tényező befolyásolja, olyanok is, amikre nem is gondolunk, pedig ott vannak közvetlen környezetünkben. Ilyenek az elektromos berendezések is.
Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?
Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.