Menü

A nyugdíjas nők negyede keleti orvoslást folytató szakemberhez fordul betegség esetén

  • Dátum: 2013.12.13., 13:46

A magyar nyugdíjas korú nők 95%-a küzd valamilyen betegséggel, több mint fele pedig halmozottan szenved ezektől. Leggyakoribb problémájuk a magas vérnyomás és koleszterinszint, a reumatológiai megbetegedések, a szív- és érrendszeri, valamint a túlsúly okozta problémák. Orvoshoz közel háromnegyedük fordul tüneteivel; ennél is többen tartanak a felírt gyógyszerek mellékhatásaitól. Keleti orvoslást folytató szakemberhez negyedük fordul, körükben magas a gyógyhatású készítményeket, étrend-kiegészítőket, teakeverékeket, vitaminokat fogyasztók aránya – többek között ezekre az eredményekre világított rá a Dr. Chen Patika Nyugdíjas Expón folytatott kutatása.

A megkérdezett nyugdíjasok közül csupán minden huszadik mondhatja el magáról, hogy semmilyen betegségben nem szenved, döntő többségük (95%) egy-két komolyabb betegséggel küzd; legalább két különböző betegség tünetei pedig a megkérdezett nyugdíjas korú nők 54%-ánál jelentkeznek.

A túlsúly a 4. leggyakoribb betegség a nyugdíjas nők körében

A kapott válaszok alapján a legáltalánosabb egészségügyi problémák a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint, mely a megkérdezett idős hölgyek közel felénél (42%) fordul elő; illetve a második leggyakoribb a mozgásszervi, reumatológiai betegségek (38%). Szív- és érrendszeri megbetegedésben majdnem egyharmaduk szenved, míg a hazánkban népegészségügyi problémát jelentő túlsúly a 4. leggyakoribb betegség körükben (24%). A leginkább eseti szinten előforduló problémát a daganatos és a pszichiátriai megbetegedések (3-3%) jelentik. Ennél gyakoribbak az emésztőrendszeri betegségek (15%), a hormon- és anyagcserezavarok (10%), a légzőszervi megbetegedések és a cukorbetegség (9-9%), illetve az idegrendszeri megbetegedések (7%).

Negyedük fordul keleti gyógyászatot folytató szakemberhez

Az adott betegség kezelésére a válaszadó nyugdíjas nők közel háromnegyede keres fel valamilyen orvost, negyedük fordul keleti gyógyászatot folytató szakemberhez, illetve 10% azok aránya, akik keleti és nyugati gyógymódot is igénybe vesznek gyógyulásuk érdekében. A válaszadók ötöde ugyanakkor semmilyen orvosi segítséget nem kér.

Döntő többségük tart a gyógyszerek esetleges mellékhatásaitól

Válaszaik alapján a nyugdíjas korú nők döntő többsége tart a gyógyszerek esetleges mellékhatásaitól. A megkérdezetteknél a mellékhatásoktól való félelem és az alternatív gyógymódok iránti igény között erős kapcsolat áll fenn, hiszen az idős nők jelentős hányada inkább gyógyhatású készítményeket fogyasztana a betegségek, illetve a tünetek kezelésére.

A teakeverékek, vitaminok, kivonatok, étrend-kiegészítők a legkedveltebbek

A Dr. Chen Patika kutatása szerint a nyugdíjas nők 58%-a iszik teát, teakeveréket, míg vitaminokat és ásványi anyagokat a válaszadók közel fele (45%), gyógyhatású készítményeket, étrend-kiegészítőket pedig a negyede fogyaszt rendszeresen. A válaszokból kiderül, a kor előrehaladtával nő a teák, illetve vitaminok rendszeres fogyasztásának valószínűsége. Keleti orvoslást folytató szakemberhez forduló páciensek körében magasabb a gyógyhatású készítményeket, étrend-kiegészítőket, teakeverékeket, vitaminokat fogyasztók aránya.

Forrás:
Dr. Chen Zhen

Fotó:
pixabay.com

Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?

Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.

Elektroszmog, figyelsz rá?

Életminőségünket sokféle tényező befolyásolja, olyanok is, amikre nem is gondolunk, pedig ott vannak közvetlen környezetünkben. Ilyenek az elektromos berendezések is.

Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.