Menü

Ha szomjas a gyerek

Mit igyon a gyerek, amikor szomjas? Ez a kérdés sok szülőben fel sem merül, hanem már nyúl is az üdítős palackért. Pedig a vízivás a gyermekkorban épp olyan fontos, mint a felnőtteknél.

Babakorban a legtöbb gyermek még anyatejet, vagy tápot kap a szomjúság és az éhségérzetének csillapítására. A hozzátáplálás megkezdése után pedig rövidesen az ebédhez már italt is kínálnak az édesanyák, hogy mielőbb megtanuljon a kicsi pohárból is inni. Az ideális esetben tiszta, szűrt vizet, vagy babavizet kínál az anyuka csemetéjének, rosszabb esetben pedig gyümölcslével, teával itatja meg. Pedig, ha a babánk hozzászokik a vízhez, akkor később is szívesen és örömmel oltja majd a szomját ezzel a folyadékkal, ellenkező esetben pedig majd úgy kell könyörögni, hogy legalább néha-néha vegyen magához egy kicsit. Egy éves kor alatt az étkezések között is nyugodtan kínáljuk meg vízzel.

Később, amikor már mindent ehet és ihat a gyermekünk, akkor se gyümölcslével, cukrozott teával próbáljuk csillapítani a szomját. Az étkezések közben is vízzel itassuk. Ha jól evett, akkor esetleg utána kínáljunk neki egy-két deci gyümölcslevet, de lehetőleg száz százalékosat és cukormenteset.

A bölcsődékben, óvodákban az étkezések mellé mindig adnak egy-egy pohár ivólevet, de a pénzhiány miatt inkább vizet. Ez nagyon jó, hiszen a vízivás fontosságát az intézményekben is erősíthetik a gyerekekben. Ügyeljünk arra, hogy hazatérve is erre ösztönözzük őket, és lehetőleg kerüljük a szénsavas, cukrozott szirupokat, löttyöket.

Később az iskolában se feledkezzünk meg erről, ezért a tízórai mellé csomagoljunk egy-egy palack szénsavmentes ásványvizet is. Az iskolai büfében a gyermekünk persze hozzájuthat sok szennyhez és egészségtelen löttyhöz, ám ha olykor-olykor megengedjük neki, hogy lehúzzon egy pohár kólát, vagy megigyon egy szénsavas narancsot, szörpöt, akkor nem fog állandóan áhítozni utána. Ebben a korban már maguk is rájönnek, hogy a legjobb szomjoltó bizony a víz.

Fotó:
pixabay.com

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.