Menü

Az ünnepi időszak árnyoldalai

Az év végi ünnepek magával ragadó hangulatát bizony a pénzügyi szolgáltatók is kihasználják, novemberben és decemberben csak úgy zúdítják ránk az akciós hitelajánlatokat.

Az ünnepi időszakban még erőteljesebb buzdítás zajlik a fogyasztásra, és a vásárlásra. Ha nem vigyázunk olyan szükségleteket és vágyakat támasztanak bennünk, amelyek egyébként távol állnak valódi belső igényeinktől, és pénzügyi lehetőségeinktől is. Ezek a mesterségesen felturbózott szükségletek olyan erővel hatnak ránk, hogy irreális döntésekbe hajszolnak minket.

Megtévesztőek és veszélyesek azok az üzenetek, melyek szerint az ajándékvásárlás nélkül nincs igazi ünnep, valamint, hogy ennek semmilyen anyagi helyzet sem állíthat akadályt, és a hitelfelvétel egy abszolút jó megoldás lehet ara, ha nincs pénzünk ajándékokra.

Ennek ellenére a karácsony előtti időszakban a hitelek iránt megnő a kereslet, és hajlamosak vagyunk az ünnepi hangulatban megfeledkezni, hogy az ünnepek után is élni kell valamiből, és a hitelt is vissza kell fizetni. Ez azért ördögi kör, mert nyilván a hitelfelvétellel az anyagi kereteinket akarjuk megnövelni, de ezt követően sem lesz pluszforrás, vagyis hiány keletkezik és továbbgördül immáron adósság formájában.

Ha mégis hitelfelvétel mellett döntünk, akkor se higgyünk azonnal az akciós feliratoknak. Mindenképpen hasonlítsuk össze az akciósnak hirdetett hitelt más bankok hitelkonstrukcióival, ezt a THM alapján tehetjük meg.  Ilyenkor főként a rövidebb futamidejű áruhitelek a népszerűek, melyekkel akkor is vigyázni kell, ha esetleg nulla százalékos THM-mel kínálják őket. Ezekben az esetekben is mindenképpen tisztázni kell, hogy az ingyenesség illetve más engedmény mennyi ideig van érvényben, vagyis milyen határidővel kell visszafizetni a kölcsönt ahhoz, hogy ezek a kedvezményes feltételek érvényesüljenek.

A THM mellett persze a kamatkockázatra is érdemes figyelni, mivel hosszú távon annak függvényében is változhat, hogy tulajdonképpen mennyit is kell visszafizetnünk. Ha viszont egy hitelnek fix törlesztőrészlete van, akkor a kamatkockázat kizárható.

Közhelyesnek tűnhet, de pusztán az ajándékok megvásárlásával, és az ünnepi lakoma finanszírozásával nem lesz boldogabb egy ünnep. Éppen ezért érdemes saját értékeink alapján mérlegelni azt, hogy az anyagi ráfordítások milyen összhangban vannak az ünnep valódi lényegének teljesülésével.

Fotó:
pixabay.com

Kire hallgatunk döntéshelyzetben?

Döntéshelyzetben többféle személyre vagy tényezőre is hallgathatunk, attól függően, hogy milyen típusú döntésről van szó, milyen a személyiségünk, és milyen környezetben vagyunk. Vajon kire vagy mire szoktunk hallgatni döntéshelyzetben?

Soha nem látott magasságokban a virtuális valóság

A virtuális valóság (VR), mint szórakoztatási forma alig pár éves múltra tekint vissza, mégis rengeteget fejlődött. A fejlesztések jelenleg a harmadik generációnál tartanak, amely már képes az emberi test szinte minden mozgását egy közös térben érzékelni. Írásomat többek között az inspirálta, hogy nemrégiben lehetőségem volt kipróbálni a VR technológiát és több játékkal is játszhattam. Az alábbi cikkben egyfajta áttekintést kaphatunk arról, hogy jelenleg hol tart az említett „tudomány” és hogyan jutott idáig.

Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.

Az intimitás új világa. Mi van akkor, ha valaki csak online kötődik?

A társadalom folyamatos változásával együtt a párkapcsolatok, a szexualitás és az intimitás formái is átalakulnak. Az utóbbi években egy új, eddig alig megnevezett jelenség kezdett kirajzolódni: azon emberek csoportja, akik bár heteroszexuális vonzalmat éreznek, nem vágynak személyes, fizikai találkozásra. Kapcsolataikat túlnyomó többségben az online térben keresik és ápolják.

Tudnivalók az önbeteljesítő jóslatról

Önbeteljesítő jóslat az az előrejelzés, vagy hiedelem, amely akkor is valóra válik, ha eredetileg nem volt alapja vagy indoka, mert az, hogy valaki hisz benne vagy cselekszik ennek megfelelően, hozzájárul ahhoz, hogy a jóslat valósággá váljon. Gyakran előfordul például a pénzügyi vagy társadalmi helyzetekben, ahol a várakozások befolyásolják a viselkedést, és ezáltal alakítják a tényleges eredményt.