Fussunk télen is a szabadban
- Dátum: 2013.12.17., 13:45
- futás télen, téli futás, téli futás hatásai, téli futás szabályai
A tévhit szerint télen, mínuszokban nem szabad futni, pedig, aki rendszeresen hódol ennek a sportágnak, annak ezekben a hónapokban sem kell feladnia kedvenc mozgásformáját. Viszont érdemes néhány szabályt betartani, figyelembe venni.
A szakemberek úgy vélik, szélmentes időben akár mínusz 15 Celsius fokig bátran mozoghatunk, kocoghatunk, futhatunk a szabadban. Persze ez nyilván nem a kezdőkre vonatkozik, azonban a tapasztaltabb futók bátran maradhatnak a szabadban, a friss levegőn.
A téli, kinti mozgás nélkülözhetetlen feltétele a megfelelő ruházat. Minél fagyosabb az időjárás annál több réteg ruha szükséges. Érdemes beszerezni egy úgynevezett aláöltözőt, amely lehetőleg olyan anyagból készüljön, amely jól szellőzik és képes átereszteni a nedvességet, pontosabban az izzadságot. Válasszunk kényelmes, meleg felsőt és nadrágot. Utóbbi mindenképpen fedje a lábszárunk egészét, felejtsük el a jobb időben használatos rövidebb, térd alatt véget érő nadrágokat. Érdemes beszerezni egy olyan futókabátot, széldzsekit, amely vízhatlan, vagy jól szellőző és elvezeti az izzadságot.
A cipőgyárak már kitalálták a fagyos, jeges terepviszonyok esetén is használható futócipőt, amiken lecsavarozható szegecseket is elhelyeztek. Ezek jóval melegebbek és erősen vízállóak. Nyilván nem minden amatőr futó engedheti ezt meg magának, nekik olyan cipőt ajánlanak a hozzáértők, amelynek a talpa erősen bordázott, hogy viselőiknek a csúszós terepen se legyen gondjuk .
Külön ki kell emelnünk a kiegészítők szerepét- Télen sose felejtsük otthon a sapkát, sálat és kesztyűt. A sportorvosok arra figyelmeztetnek ugyanis, hogy a fejünkön rengeteg hő távozik, így nagyon könnyen meg tudunk fázni, ha a kobakunkat szabadon hagyjuk.
Mielőtt kimerészkednénk a szabadba, mindig melegítsünk be alaposan, hiszen a hidegben érthetően sokkal nehezebben melegednek be az izmok. Érdemes kint is elvégezni egy laza átmozgatást, aztán nekivághatunk a kívánt távnak. Télen nem érdemes rekordokra törekedni, inkább a mozgás, sportolás örömét helyezzük előtérbe.
Tartsuk még szem előtt, hogy a mozgás után gyorsan húzzunk száraz ruhát, semmiképpen se időzzünk kimelegedve, kiizzadva a zimankóban, még a kocsiba beülve se.
Fotó:
pixabay.com
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?