Szembe nyúlni tilos!
- Dátum: 2013.12.22., 10:51
- kötőhártya gyulladás, kötőhártya gyulladás gyógyítása, kötőhártya gyulladás tünetei
A téli időszak egyik jellemző betegsége, főleg a kisgyerekeknél, a kötőhártya gyulladás. Vigyázat, testi kontaktus során terjed a legkönnyebben!
A szemünk fehérjét és a szemhéjak belső felületét a kötőhártya borítja, amely bizonyos vírusok, gombák, baktériumok miatt gyulladásba kerülhet. A kötőhártya gyulladást latinul conjunctivának nevezik.
Ez a gyulladás bárkinél előfordulhat, a legkisebbektől a legidősebbekig és sokszor felső légúti panaszokkal párosul, köhögéssel, torokfájással. Bármilyen tünetet is észleljünk, érdemes mielőbb orvoshoz fordulni, hiszen antibiotikumos kenőccsel, vagy cseppel pár nap alatt elmúlik a gyulladás.
Kötőhártya gyulladás esetén a szem kipirosodik, viszket, sokszor érezhetjük azt, mintha lenne benne valami, állandó szúró érzést tapasztalhatunk. Gyakran váladékozik is a szem, bakteriális fertőzés esetén a zöldes, sárgás váladék összetapasztja a szempillánkat. Vírus okozta gyulladás esetén erős könnyezés, valamint áttetsző váladék jelzi a bajt. Mindkét esetben a látásélesség is romolhat.
Mivel a kötőhártya gyulladás cseppfertőzéssel és személyes kontaktussal terjed a legkönnyebben, ezért ha a családban valakinél kialakul érdemes a higiéniai körülményekre az átlagosnál is jobban odafigyelni.
Semmiképpen se érjünk a szemünkhöz mielőtt nem mosunk kezet. A kézmosásra egyébként is figyeljünk oda, sokkal gyakrabban fertőtlenítsük a kezeinket. Cseréljünk minél gyakrabban törölközőt, lehetőleg naponta, és ugyanez vonatkozik a párnahuzatra is. A hölgyeknek a szakemberek azt tanácsolják, ebben az időszakban ne használjanak szemfestéket, különösen a szemspirált kerüljék.
A kötőhártya gyulladás idején érdemes a fertőzéses időszakban otthon maradni, hiszen nagyon kialakulhat járvány is. Általában öt napig képes a kórokozó szemcsepp használata mellett is fertőzni.
A hozzáértők úgy vélik, kamillás, vagy langyos vizes borogatással otthon is gyógyíthatjuk, enyhíthetjük a gyulladást.
Kisdedeknél visszatérő probléma lehet a nem megfelelően átjárható könnycsatorna miatt.
Fotó:
pixabay.com
A hullahopp karika hatékonysága
A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.
Természetes módszerek torokfájás ellen
Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.
A gyomorégés okai
Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.