Önfeledt mozgás és játékosság
- Dátum: 2013.12.30., 19:23
- Lakatos Péter primal move, mi az a primal move, mire jó a primal move, primal move, Szentmihályi Mihály és primal move
A Primal Move egy rendkívül élvezetes, integrált mozgásrendszer, aminek az a célja, hogy visszataláljunk a minőségi, ugyanakkor játékos mozgáshoz, amelynek mindannyian mesterei voltunk gyermekként.
Egyelőre hazánkban most kezd igazán betörni a köztudatba a Primal Move, pedig igazából egy magyar irányzatról van szó, amelynek az atyja Lakatos Péter. Nem egyszerű saját testsúlyos edzésformáról van szó - ez a mozgásrendszer ugyanis legfőképp arra törekszik, hogy visszaállítsuk a gyerekkorban elsajátított, helyes mozgásformákat, és ezáltal a testmozgás nemcsak, hogy ismét örömöt jelent, hanem javul a minősége, ezzel pedig könnyebben elérhetővé válnak a kitűzött célok, legyen szó fogyásról, erősítésről, izomnövelésről, vagy rehabilitációról.
A szakemberek már évek óta szajkózzák, hogy generációról, generációra romlik a magyarok fizikális állapota. Sajnos ez a civilizáció okozta kényelmesség miatt alakult így, miután az emberek mozgástartománya rendkívül beszűkült. Pedig gyerekként még mindenki képes futni, ugrani, kúszni és mászni és ekkor még a mozgás kifejezett örömet okoz, sőt, azok a csemeték, akik nem mozognak eleget, figyelem zavarosak, beszédhibásak lehetnek.
De térjünk vissza ehhez a nagyszerű mozgásrendszerhez. A Primal Move (PM) rendkívül alaposan, minden szükséges tudományos háttérrel felépített rendszer, amely különböző törzsekre oszlik. Az alapok elsajátítása után a második törzs már az erőről, a kondicionálásról szól. A futóprogram a sprint, a gyorsulás elérésében, fokozásában segít, de akad gyerekprogram is.
Segíthet olyan esetekben is, ahol a cél az elveszett fizikai teljesítőképesség visszaszerzése, a korábbi sportsérüléseket követő fejlődés, a mozgásminták fejlesztése, a korlátozott mozgástartomány növelése, vagy a hibás, hiányzó mozgásminták miatt jelentkező sérülések megelőzésére, illetve a tudatos mozgásfejlesztés, a fájdalommentes mozgás elérése.
A PM része az úgynevezett Flow élmény visszaszerzése is. Ez kicsit tudományosan hangzik, pedig rém egyszerű. Gyerekként számtalanszor átéltük ezt az élményt egy-egy játékba belemélyedve, amikor önfeledten játszottunk és örömöt okozott az adott tevékenység. A PM arra törekszik, hogy az ősi, eredeti mozgásformákkal ismét örömöt okozzon a mozgás, a gyakorlás, és segítségükkel fejlődjön a mozgásunk minősége, amely a jobb és élvezetesebb életminőség létrehozásához vezet.
Egy 40-45 perces PM gyakorlás során a résztvevők másznak, gurulnak, ugranak, kúsznak, akár a gyerekek, és megtanulják, elsajátítják azokat a mozgásokat is, amikkel még gyerekként töltötték fel a lemerült akkumulátorokat.
Forrás:
primalmove.hu
Fotó:
pixabay.com
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?