Vízkereszt és házszentelés
- Dátum: 2014.01.02., 14:50
- farsang kezdete, karácsony zárása, vízkereszt, vízkereszt és népszokások, vízkereszt ünnepe
A karácsonyi ünnepkör zárása a vízkereszt, amit hivatalosan január 6-án tartanak, de újabb időkben az egyház a hozzá legközelebb eső vasárnap tartja meg.
A vízkereszt az egyik legrégibb egyházi ünnep, a karácsony zárást, a farsangi időszak kezdetét jelöli ki. Az egyház ezen a napon emlékezik meg a három napkeleti bölcsről, Gáspárról, Menyhértről és Boldizsárról, aki a legenda szerint egy vezérlő csillagot követve jutnak el Betlehembe, hogy tiszteletüket tegyék a zsidók királya, az újszülött Jézus előtt.
Számos népszokás is kötődik ehhez az ünnephez. Manapság úgy tartják, ezen a napon kell lebontani a feldíszített karácsonyfát, mert ezután már szerencsétlenséget hoz.
Maga a vízkereszt elnevezés abból adódik, hogy ezen a napon vizet és tömjént szenteltek a templomokban.
A néphiedelem szerint a vízkeresztkor megszentelt víz egész évben nem romlik meg és elűzi a rossz szellemeket is.
Egyes helyeken palackokban vitték haza a megszentelt vizet a hívők és torokfájás ellen itattak belőle a családtagjaikkal. Máshol hintettek belőle a bölcsőre, a menyasszonyi koszorúra és a koporsóra is, megint másutt pedig az állatok óljára locsoltak belőle, sőt a kútba is öntöttek belőle. A házszentelés szokása is vízkereszthez kötődik.
Néhány mediterrán országban nem szenteste, hanem vízkeresztkor kapnak ajándékot a gyerekek, Olaszországban, vagy Portugáliában is jóságos boszorka hozza az ajándékokat.
Fotó:
pixabay.com
Hogyan tart két lábon egy baráti társaság?

Mi jut eszedbe először akkor, ha baráti társaságokról hallasz? A saját közösséged? Esetleg egy régi iskolai csapat, amiből azóta már szétszéledtetek? Bármelyik is legyen, a baráti csapatok sokunk életének meghatározó részei, ami nem véletlen. Megtartanak és biztonságot sugallnak, megnyugtatnak és inspirálnak. Azonban mik a sajátosságai és miért választjuk éppen azokat a bizonyos embereket magunk mellé?
Hipnoterápia

Megannyi módszer létezik arra, hogy kezeljük testi és lelki gondjainkat. Ilyen módszer a hipnoterápia is, mely sokféle gond leküzdésére jelenthet gyógyírt.
Miért szeretjük, ha fáj? – A tragédia vonzereje

Furcsa kijelenteni, hogy szeretjük a szenvedést. Nem a saját életünkben persze, hanem amikor olvasunk, filmet nézünk vagy hallgatunk. Egy hős elesik, egy szerelem elvérzik, egy álom összeomlik és mi ott ülünk, lenyűgözve, néha könnyezve, néha csak csendben. Miért keresünk ilyen történeteket? Miért érezzük katartikusnak a veszteséget?
Tartsd fent a motivációt!

A motiváció fenntartása nem mindig könnyű, de vannak olyan hatékony módszerek, amelyek segíthetnek, hogy folyamatosan lendületben maradjunk.
A kognitív disszonancia jelensége

A kognitív disszonancia elmélete izgalmas és fontos szempontokat kínál a viselkedésünk és a belső meggyőződéseink közötti feszültség megértésében. Ahogy a leírásban is szerepel, az emberek gyakran tapasztalnak ellentmondást a cselekedeteik és a belső értékrendjük között, és ez a disszonancia kellemetlen érzéseket vált ki, amelyeket igyekszünk csökkenteni.