Menü

Vízkereszt és házszentelés

A karácsonyi ünnepkör zárása a vízkereszt, amit hivatalosan január 6-án tartanak, de újabb időkben az egyház a hozzá legközelebb eső vasárnap tartja meg.

A vízkereszt az egyik legrégibb egyházi ünnep, a karácsony zárást, a farsangi időszak kezdetét jelöli ki. Az egyház ezen a napon emlékezik meg a három napkeleti bölcsről, Gáspárról, Menyhértről és Boldizsárról, aki a legenda szerint egy vezérlő csillagot követve jutnak el Betlehembe, hogy tiszteletüket tegyék a zsidók királya, az újszülött Jézus előtt.

Számos népszokás is kötődik ehhez az ünnephez. Manapság úgy tartják, ezen a napon kell lebontani a feldíszített karácsonyfát, mert ezután már szerencsétlenséget hoz.

Maga a vízkereszt elnevezés abból adódik, hogy ezen a napon vizet és tömjént szenteltek a templomokban.

A néphiedelem szerint a vízkeresztkor megszentelt víz egész évben nem romlik meg és elűzi a rossz szellemeket is.

Egyes helyeken palackokban vitték haza a megszentelt vizet a hívők és torokfájás ellen itattak belőle a családtagjaikkal. Máshol hintettek belőle a bölcsőre, a menyasszonyi koszorúra és a koporsóra is, megint másutt pedig az állatok óljára locsoltak belőle, sőt a kútba is öntöttek belőle. A házszentelés szokása is vízkereszthez kötődik.

Néhány mediterrán országban nem szenteste, hanem vízkeresztkor kapnak ajándékot a gyerekek, Olaszországban, vagy Portugáliában is jóságos boszorka hozza az ajándékokat.

Fotó:
pixabay.com

A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei

A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.

A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness

Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Mi állhat az irigység hátterében?

Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.

Melyek a verbális bántalmazás jelei?

Rengetegen válnak életük során szóbeli bántalmazás áldozatává, sokakban azonban nem is tudatosul, pedig a verbális bántalmazást fontos időben felismerni. Milyen jelei vannak?