Menü

Amikor mindenre felmászik

Miután gyermekük betölti első életévét sokan úgy vélik, elmúlt a baba kor, és ezzel újabb érdekes, izgalmas korszak következik.

A kisgyermekkor első szakaszában a szülő számára a legnagyobb megpróbáltatást az jelentheti, hogy a csemete izgő-mozgó kis bajkeverővé válik, akinek semmilyen félelemérzete sincs, vakmerően igyekszik mindenre fel- és lemászni.

Lehet, hogy 13-15 hónapos kora körül a gyermekünk még nem megy önállóan, de törekszik rá, feláll magától és képes megtenni egy-egy lépést egyedül is. Ne essünk kétségbe, ha ennél többet még nem tud, mert jó úton halad és hamarosan el fog indulni. Erre mindenkinek meg kell érnie és akkor sem késik el, ha csak 18 hónaposan teszi meg első, önálló lépteit segítség nélkül. Persze sok baba ekkora már ügyesen totyog, jön-megy. Legyen szó totyogóról, vagy még mászó csemetéről azt megfigyelhetjük, semmi sem riasztja vissza és mindenre megpróbál fel- és lemászni. Nagyon figyeljünk oda rájuk, nehogy valahonnan lepottyanjanak.

Ebben a korban imádnak az ablakon kukucskálni, nézelődni, ámulva nézik a közlekedőket, az autókat, buszokat.

A legtöbb kicsi szívesen gagyarászik, babanyelven magyaráz. Jellemző, hogy egy-öt szót már használnak (apa, anya, baba, mama, papa, gyere, el, le stb.). Ügyesen utánozzák az állathangokat, dúdolnak, énekelgetnek, s ezek a dalocskák is felismerhetőek. Ha még csak a szavak első szótagját mondják, vagy az első betűt, akkor is jó úton járnak.

Kézzel már egyedül is ügyesen eszegetnek, csipegetnek, kekszet, falatkát, katonát elmajszolnak. Kanállal is próbálkoznak, a szájukhoz egyre ügyesebben emelik az evőeszközt, de meríteni, kanalazni még nem tudnak. Nem baj, ha még nem akarnak egyedül gyakorolni, vagy csak pár percig esznek egyedül, segítsük őket igény szerint.

Olvassunk nekik minél többet, lapozgassunk együtt könyveket, de erre már egyedül is képesek. Továbbra is énekeljünk, mondókázzunk sokat nekik, beszéljünk hozzájuk most is minél többet, magyarázzunk el nekik mindent.

Ebben a korban sokszor nyugtalanul alszanak, ez a rengeteg napi aktivitás és a fogzás, valamint a bölcsődei beszoktatás miatt is lehet. Éjszaka is igyekezzünk mindig türelmesek maradni velük.

Fotó:
pixabay.com

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.