Menü

Amikor mindenre felmászik

Miután gyermekük betölti első életévét sokan úgy vélik, elmúlt a baba kor, és ezzel újabb érdekes, izgalmas korszak következik.

A kisgyermekkor első szakaszában a szülő számára a legnagyobb megpróbáltatást az jelentheti, hogy a csemete izgő-mozgó kis bajkeverővé válik, akinek semmilyen félelemérzete sincs, vakmerően igyekszik mindenre fel- és lemászni.

Lehet, hogy 13-15 hónapos kora körül a gyermekünk még nem megy önállóan, de törekszik rá, feláll magától és képes megtenni egy-egy lépést egyedül is. Ne essünk kétségbe, ha ennél többet még nem tud, mert jó úton halad és hamarosan el fog indulni. Erre mindenkinek meg kell érnie és akkor sem késik el, ha csak 18 hónaposan teszi meg első, önálló lépteit segítség nélkül. Persze sok baba ekkora már ügyesen totyog, jön-megy. Legyen szó totyogóról, vagy még mászó csemetéről azt megfigyelhetjük, semmi sem riasztja vissza és mindenre megpróbál fel- és lemászni. Nagyon figyeljünk oda rájuk, nehogy valahonnan lepottyanjanak.

Ebben a korban imádnak az ablakon kukucskálni, nézelődni, ámulva nézik a közlekedőket, az autókat, buszokat.

A legtöbb kicsi szívesen gagyarászik, babanyelven magyaráz. Jellemző, hogy egy-öt szót már használnak (apa, anya, baba, mama, papa, gyere, el, le stb.). Ügyesen utánozzák az állathangokat, dúdolnak, énekelgetnek, s ezek a dalocskák is felismerhetőek. Ha még csak a szavak első szótagját mondják, vagy az első betűt, akkor is jó úton járnak.

Kézzel már egyedül is ügyesen eszegetnek, csipegetnek, kekszet, falatkát, katonát elmajszolnak. Kanállal is próbálkoznak, a szájukhoz egyre ügyesebben emelik az evőeszközt, de meríteni, kanalazni még nem tudnak. Nem baj, ha még nem akarnak egyedül gyakorolni, vagy csak pár percig esznek egyedül, segítsük őket igény szerint.

Olvassunk nekik minél többet, lapozgassunk együtt könyveket, de erre már egyedül is képesek. Továbbra is énekeljünk, mondókázzunk sokat nekik, beszéljünk hozzájuk most is minél többet, magyarázzunk el nekik mindent.

Ebben a korban sokszor nyugtalanul alszanak, ez a rengeteg napi aktivitás és a fogzás, valamint a bölcsődei beszoktatás miatt is lehet. Éjszaka is igyekezzünk mindig türelmesek maradni velük.

Fotó:
pixabay.com

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?