Menü

Zsivány cukiságok

Újabb fejlődési szakaszhoz ér a baba fejlődése, egyre ügyesebb, okosabb, folyamatosan feszegeti a határait, ezért különösen fontos, hogy odafigyeljünk, mert a hisztiket most lehet igazán megtanulni kezelni.

Ebben a korban a kicsik rettentő kíváncsiak, mindent meg akarnak fogni, tapogatni. Különösen izgalmasak számukra a műszaki cikkek, amelyeken élvezettel nyomogatják, csavargatják a gombokat. Vigyázzunk a számító gépeinkre, mert ezek nagyon könnyen a gyerkőcök áldozataivá eshetnek, szívesen kapcsolgatják a világító gombokat, alaposan feltérképezik az egeret, s kipróbálják azt is, vajon törhetetlen-e.

Nos, ebben az időszakban a törhetetlenségi tesztet mindennel kipróbálják, örömmel csapkodnak, dobálóznak és nagyokat kacagnak, ha valami nagy hanggal landol a földön.

A kanalukat még nem is evésre, hanem inkább játékra használják, ütögetik vele a tányért, az asztalt, de ha egy-egy falatot a szájához vesz, dicsérjük meg és biztassuk tovább.

Az egészséges gyerekek legkésőbb 18 hónapos korukra megtanulnak járni. Napról-napra egyre magabiztosabban járnak, kelnek a lakásban. Imádják a kergetőzést, a kukucskálást, a bújócskázást.

Egyszerű dalocskákat, mondókákat szívesen dúdolásznak, énekelgetnek. Egy-egy szót is felismerhetően kimondanak. Felfedezik, milyen jó dolog a könyv. Olykor egy-egy pár mondatos mesét is szívesen végighallgatnak, de inkább csak lapozgatnak. Viszont az órákig képesek csinálni.

Mutogatással, gesztikulálással igyekeznek megértetni magukat, de azért egyre ügyesebben beszélnek. Már 10-15 szót is ki tudnak mondani (nem baj, ha nem), de a passzív szókincsük sokkal nagyobb és egy-egy utasítást is megértenek, felfognak, képesek meg is csinálni.

Észrevehetjük, hogy ki akarják sajátítani a szüleiket, s ha azok testvéreikkel is törődnek, dühösek, féltékenyek lesznek. Feszegetik a határaikat, egyre többször fordulnak a nyafogás, hisztizés módjaihoz, ezért ezeket a próbálkozásokat módjával kezeljük, ne hagyjuk, hogy a kicsik fölénk kerekedjenek.

Fotó:
pixabay.com

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.