Zsivány cukiságok
- Dátum: 2014.01.18., 16:18
- 16-18 hónapos baba fejlődése, beszédfejlődés, másfél éves gyerek beszédje, másfél évesen mit tud a baba, mikor jár a gyerek
Újabb fejlődési szakaszhoz ér a baba fejlődése, egyre ügyesebb, okosabb, folyamatosan feszegeti a határait, ezért különösen fontos, hogy odafigyeljünk, mert a hisztiket most lehet igazán megtanulni kezelni.
Ebben a korban a kicsik rettentő kíváncsiak, mindent meg akarnak fogni, tapogatni. Különösen izgalmasak számukra a műszaki cikkek, amelyeken élvezettel nyomogatják, csavargatják a gombokat. Vigyázzunk a számító gépeinkre, mert ezek nagyon könnyen a gyerkőcök áldozataivá eshetnek, szívesen kapcsolgatják a világító gombokat, alaposan feltérképezik az egeret, s kipróbálják azt is, vajon törhetetlen-e.
Nos, ebben az időszakban a törhetetlenségi tesztet mindennel kipróbálják, örömmel csapkodnak, dobálóznak és nagyokat kacagnak, ha valami nagy hanggal landol a földön.
A kanalukat még nem is evésre, hanem inkább játékra használják, ütögetik vele a tányért, az asztalt, de ha egy-egy falatot a szájához vesz, dicsérjük meg és biztassuk tovább.
Az egészséges gyerekek legkésőbb 18 hónapos korukra megtanulnak járni. Napról-napra egyre magabiztosabban járnak, kelnek a lakásban. Imádják a kergetőzést, a kukucskálást, a bújócskázást.
Egyszerű dalocskákat, mondókákat szívesen dúdolásznak, énekelgetnek. Egy-egy szót is felismerhetően kimondanak. Felfedezik, milyen jó dolog a könyv. Olykor egy-egy pár mondatos mesét is szívesen végighallgatnak, de inkább csak lapozgatnak. Viszont az órákig képesek csinálni.
Mutogatással, gesztikulálással igyekeznek megértetni magukat, de azért egyre ügyesebben beszélnek. Már 10-15 szót is ki tudnak mondani (nem baj, ha nem), de a passzív szókincsük sokkal nagyobb és egy-egy utasítást is megértenek, felfognak, képesek meg is csinálni.
Észrevehetjük, hogy ki akarják sajátítani a szüleiket, s ha azok testvéreikkel is törődnek, dühösek, féltékenyek lesznek. Feszegetik a határaikat, egyre többször fordulnak a nyafogás, hisztizés módjaihoz, ezért ezeket a próbálkozásokat módjával kezeljük, ne hagyjuk, hogy a kicsik fölénk kerekedjenek.
Fotó:
pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?