Menü

Zsivány cukiságok

Újabb fejlődési szakaszhoz ér a baba fejlődése, egyre ügyesebb, okosabb, folyamatosan feszegeti a határait, ezért különösen fontos, hogy odafigyeljünk, mert a hisztiket most lehet igazán megtanulni kezelni.

Ebben a korban a kicsik rettentő kíváncsiak, mindent meg akarnak fogni, tapogatni. Különösen izgalmasak számukra a műszaki cikkek, amelyeken élvezettel nyomogatják, csavargatják a gombokat. Vigyázzunk a számító gépeinkre, mert ezek nagyon könnyen a gyerkőcök áldozataivá eshetnek, szívesen kapcsolgatják a világító gombokat, alaposan feltérképezik az egeret, s kipróbálják azt is, vajon törhetetlen-e.

Nos, ebben az időszakban a törhetetlenségi tesztet mindennel kipróbálják, örömmel csapkodnak, dobálóznak és nagyokat kacagnak, ha valami nagy hanggal landol a földön.

A kanalukat még nem is evésre, hanem inkább játékra használják, ütögetik vele a tányért, az asztalt, de ha egy-egy falatot a szájához vesz, dicsérjük meg és biztassuk tovább.

Az egészséges gyerekek legkésőbb 18 hónapos korukra megtanulnak járni. Napról-napra egyre magabiztosabban járnak, kelnek a lakásban. Imádják a kergetőzést, a kukucskálást, a bújócskázást.

Egyszerű dalocskákat, mondókákat szívesen dúdolásznak, énekelgetnek. Egy-egy szót is felismerhetően kimondanak. Felfedezik, milyen jó dolog a könyv. Olykor egy-egy pár mondatos mesét is szívesen végighallgatnak, de inkább csak lapozgatnak. Viszont az órákig képesek csinálni.

Mutogatással, gesztikulálással igyekeznek megértetni magukat, de azért egyre ügyesebben beszélnek. Már 10-15 szót is ki tudnak mondani (nem baj, ha nem), de a passzív szókincsük sokkal nagyobb és egy-egy utasítást is megértenek, felfognak, képesek meg is csinálni.

Észrevehetjük, hogy ki akarják sajátítani a szüleiket, s ha azok testvéreikkel is törődnek, dühösek, féltékenyek lesznek. Feszegetik a határaikat, egyre többször fordulnak a nyafogás, hisztizés módjaihoz, ezért ezeket a próbálkozásokat módjával kezeljük, ne hagyjuk, hogy a kicsik fölénk kerekedjenek.

Fotó:
pixabay.com

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.