Készítse fel szervezetét is a téli vakációra!
- Dátum: 2014.01.21., 20:21
Bár Magyarországon nincsenek komoly síparadicsomok, csak néhány kis méretű sípálya, de a síelés és snowboardozás sok honfitársunk kedvelt téli sportja. Akár itthon, akár külföldön hódolnak szenvedélyüknek, még a legrutinosabbakat is érheti baleset sportolás közben. Ráadásul nem is hinnénk, de sokszor éppen olyan helyzetben a legkönnyebb megsérülni, amelyre senki nem is gondolna.
Számos vizsgálat bizonyította, hogy leggyakrabban a vakáció első és harmadik napján történik baleset: az első nap még nem vagyunk elég körültekintőek, esetleg nincs mellettünk egy rutinos oktató, míg a harmadik napon az izomláz és a fáradtság miatt nő meg a sérülés veszélye. Dr. Börzsei-Knoll Veronika ortopéd-traumatológus, az Emineo Egészségügyi és Baleseti Központ lábsebésze szerint némi odafigyeléssel meg lehet előzni a bajok nagy részét.
- Sokan egyáltalán nem foglalkoznak azzal, hogy több hónap kihagyás után csatolnak ismét sílécet és bemelegítés nélkül vágnak neki a lejtőnek. Ha az izmok nincsenek lelazítva, megfelelően bemelegítve és ha a szervezetünket hirtelen túlterhelés éri, annak következménye gyakran a sérülés. A “hideg” és ezáltal még merev izomzat csak bizonyos határig tudja tolerálni a hirtelen terhelést. Szintén sok sérüléshez járul hozzá a túlzott alkoholfogyasztás. Már kis mennyiségű elfogyasztott alkohol miatt is csökken a reflexidő, így nehezebben tudunk egy váratlan szituációra reagálni. A magaslati sportoknál is elengedhetetlen viszont a fokozott folyadékfogyasztás. Célszerű és költséghatékony is, ha egy hátizsákban magunkkal viszünk egy termoszban forró teát - javasolja Dr. Börzsei-Knoll Veronika.
Bármilyen furcsa, de sok baleset a hüttében, a mosdók felé vezető lépcsőkön történik. A kemény, műanyag sícipő könnyen megcsúszik akár a padlóburkolaton, ráadásul a merev cipő miatt bokánk, lábunk kevésbé tudja korrigálni a megcsúszást.
A sí és a snowboard is egyfajta technikai sport, ahol a sporteszközök is évről évre fejlődnek. Egyre profibb, egyre gyorsabb sílécek kerülnek a piacra. A nem megfelelő, illetve nem a tudáshoz választott felszerelés miatt is előfordulhatnak balesetek. Aki nem biztos még a tudásában, kezdőknek szánt, könnyen irányítható, könnyen leoldó felszerelést válasszon.
Ugyancsak gyakran eredményez, elsősorban keresztszalag sérülést a felvonóból kiszállás. A legjobb, ha a többüléses felvonókon a szélső pozíciókba ülnek a kezdő síelők, így ha véletlenül elesnének a kiszálláskor, könnyebben tudnak félreállni az útból.
A doktornő nem győzte hangsúlyozni, sokat tehetünk testi épségünk érdekében, ha sportolás közben bukósisakot és gerincvédőt használunk. Ugyancsak javasolt, hogy a síelő/snowboardos indulás előtt egy-két héttel több időt szánjon a mozgásra: intenzívebb sétával, kocogással, vagy akár edzőteremben felkészítheti szervezetét az extrém terhelésre és kössünk extrém mentésre is érvényes biztosítást.
Ha megtörténik a baj, minél előbb orvoshoz kell fordulni, vagy akár telefonáljunk haza például az Emineo Egészségügyi és Baleseti Központ rendelőjébe, hiszen az ott dolgozók telefonon is tudnak segíteni az ellátás első lépéseiben. Ilyenkor a késlekedés, a várakozás hosszabb rehabilitációt, maradandó károsodást idézhet elő, ami a pácienst visszavetheti a magán- és a szakmai életében.
A magán baleseti ügyeleten, amilyen az Emineo Egészségügyi és Baleseti Központban is van, nem kell hosszú órákat várakozni a betegeknek az ellátásra, mert azonnal el tudnak látni minden hozzájuk érkező beteget a hét minden napján, - hétvégén is - reggel 8 és este 8 között. Az ügyeleten dolgozó szakorvosok és asszisztensek nyugodtan és érthetően elmondják a betegnek a sérüléssel és a rehabilitációval kapcsolatos összes fontos információt és készséggel válaszolnak a betegek kérdéseire.
Forrás, fotó:
Toscana Media
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?