Ha köhög a gyerek
- Dátum: 2014.01.28., 12:15
- ha köhög a gyerek, köhögés csillapítás, köhögés és gyógynövények, köhögő gyerek, visszatérő köhögés
A köhögés sok gyereknél késő ősszel és télen gyakran visszatér, sőt elhúzódhat akár két-három hétig is. De vajon mit tehet a szülő, ha nem akarja mindenáron gyógyszerekkel tömni a csemetéjét?
A szakemberek elsősorban arra hívják fel a figyelmet, hogy a köhögést inkább ne csillapítsuk, hanem igyekezzünk inkább a nyák feloldására, a légutak kitisztítására törekedni.
A köhögés nem feltétlen jár együtt a megfázással, vagy az influenzával, viszont önmagában is épp elég galibát okozhat. Sok kisgyerek szenved a visszatérő köhögéstől, amely főleg éjszaka okoz számukra gondot.
Ha már megint köhög a gyerek, akkor igyekezzünk minél többféle módszert bevetni, hogy a kicsi megszabaduljon a fertőzést okozó vírusoktól és baktériumoktól.
Figyeljünk oda, hogy a lakás hője, főleg éjszaka, ne legyen több mint 20-20 Celsius fok. A hideg időszakban a fűtött lakás levegője kiszárad, ami ugyancsak ingerelheti a gyereket, ezért próbáljunk meg párologtatni. Erre jó módszer lehet, ha nedves törölközőt terítünk a fűtőtestre, vagy felakasztunk rá egy kerámia párologtatót. Kipróbálhatjuk, hogy sós vizet forralunk, ami szintén fertőtlenít. Illóolajokkal is rásegíthetünk a párologtatásra: a menta, a fenyőtű, az eukaliptusz, a citromfű, a kakukkfű, a levendula, a teafa olaja mind-mind segítségünkre lehet.
Belsőleg nagyon fontos a megfelelő folyadék fogyasztás, a gyermekkel itassunk sok vizet, teát, de ne cukrosat. Többféle teát is bevethetünk: a hársfa, a bodza, a kakukkfű, a zsálya, az édeskömény, az ánizs mind-mind jó a köhögésre. Vagy azért, mert erősen nyákoldók, vagy pedig azért, mert köptetők, fertőtlenítenek, vagy mert enyhítik a köhögési ingert.
Sok szakember egyetért abban, hogy az ilyen időszakokban a kicsik inkább kerüljék a tejtermékeket, mert azok erősen nyákosítanak. Főleg a cukrozott kakaót, a joghurtot, a tejet hagyjuk ki ilyenkor az étrendjükből. Pótoljuk ezeket vitamin dús gyümölcsökkel, almával, körtével, naranccsal, pomelóval.
A drogériákban már többféle természetes gyógynövényes készítmény kapható köhögésre. Az izlandi zuzmós és a lándzsás útifüves itókák kifejezetten ajánlottak a fiataloknak is.
Nem szóltunk még arról, hogy az esti fürdetéskor is kihasználhatjuk a gyógynövények erejét. Öntsünk kamilla, kakukkfű, zsálya, vagy bodzateát a fürdővízbe, s az itt beszívott illóolajok is csökkenthetik a tüneteket.
Fotó:
pixabay.com
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.