Ha köhög a gyerek
- Dátum: 2014.01.28., 12:15
- ha köhög a gyerek, köhögés csillapítás, köhögés és gyógynövények, köhögő gyerek, visszatérő köhögés
A köhögés sok gyereknél késő ősszel és télen gyakran visszatér, sőt elhúzódhat akár két-három hétig is. De vajon mit tehet a szülő, ha nem akarja mindenáron gyógyszerekkel tömni a csemetéjét?
A szakemberek elsősorban arra hívják fel a figyelmet, hogy a köhögést inkább ne csillapítsuk, hanem igyekezzünk inkább a nyák feloldására, a légutak kitisztítására törekedni.
A köhögés nem feltétlen jár együtt a megfázással, vagy az influenzával, viszont önmagában is épp elég galibát okozhat. Sok kisgyerek szenved a visszatérő köhögéstől, amely főleg éjszaka okoz számukra gondot.
Ha már megint köhög a gyerek, akkor igyekezzünk minél többféle módszert bevetni, hogy a kicsi megszabaduljon a fertőzést okozó vírusoktól és baktériumoktól.
Figyeljünk oda, hogy a lakás hője, főleg éjszaka, ne legyen több mint 20-20 Celsius fok. A hideg időszakban a fűtött lakás levegője kiszárad, ami ugyancsak ingerelheti a gyereket, ezért próbáljunk meg párologtatni. Erre jó módszer lehet, ha nedves törölközőt terítünk a fűtőtestre, vagy felakasztunk rá egy kerámia párologtatót. Kipróbálhatjuk, hogy sós vizet forralunk, ami szintén fertőtlenít. Illóolajokkal is rásegíthetünk a párologtatásra: a menta, a fenyőtű, az eukaliptusz, a citromfű, a kakukkfű, a levendula, a teafa olaja mind-mind segítségünkre lehet.
Belsőleg nagyon fontos a megfelelő folyadék fogyasztás, a gyermekkel itassunk sok vizet, teát, de ne cukrosat. Többféle teát is bevethetünk: a hársfa, a bodza, a kakukkfű, a zsálya, az édeskömény, az ánizs mind-mind jó a köhögésre. Vagy azért, mert erősen nyákoldók, vagy pedig azért, mert köptetők, fertőtlenítenek, vagy mert enyhítik a köhögési ingert.
Sok szakember egyetért abban, hogy az ilyen időszakokban a kicsik inkább kerüljék a tejtermékeket, mert azok erősen nyákosítanak. Főleg a cukrozott kakaót, a joghurtot, a tejet hagyjuk ki ilyenkor az étrendjükből. Pótoljuk ezeket vitamin dús gyümölcsökkel, almával, körtével, naranccsal, pomelóval.
A drogériákban már többféle természetes gyógynövényes készítmény kapható köhögésre. Az izlandi zuzmós és a lándzsás útifüves itókák kifejezetten ajánlottak a fiataloknak is.
Nem szóltunk még arról, hogy az esti fürdetéskor is kihasználhatjuk a gyógynövények erejét. Öntsünk kamilla, kakukkfű, zsálya, vagy bodzateát a fürdővízbe, s az itt beszívott illóolajok is csökkenthetik a tüneteket.
Fotó:
pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?