Menü

Ha köhög a gyerek

A köhögés sok gyereknél késő ősszel és télen gyakran visszatér, sőt elhúzódhat akár két-három hétig is. De vajon mit tehet a szülő, ha nem akarja mindenáron gyógyszerekkel tömni a csemetéjét?

A szakemberek elsősorban arra hívják fel a figyelmet, hogy a köhögést inkább ne csillapítsuk, hanem igyekezzünk inkább a nyák feloldására, a légutak kitisztítására törekedni.

A köhögés nem feltétlen jár együtt a megfázással, vagy az influenzával, viszont önmagában is épp elég galibát okozhat. Sok kisgyerek szenved a visszatérő köhögéstől, amely főleg éjszaka okoz számukra gondot.

Ha már megint köhög a gyerek, akkor igyekezzünk minél többféle módszert bevetni, hogy a kicsi megszabaduljon a fertőzést okozó vírusoktól és baktériumoktól.

Figyeljünk oda, hogy a lakás hője, főleg éjszaka, ne legyen több mint 20-20 Celsius fok. A hideg időszakban a fűtött lakás levegője kiszárad, ami ugyancsak ingerelheti a gyereket, ezért próbáljunk meg párologtatni. Erre jó módszer lehet, ha nedves törölközőt terítünk a fűtőtestre, vagy felakasztunk rá egy kerámia párologtatót. Kipróbálhatjuk, hogy sós vizet forralunk, ami szintén fertőtlenít. Illóolajokkal is rásegíthetünk a párologtatásra: a menta, a fenyőtű, az eukaliptusz, a citromfű, a kakukkfű, a levendula, a teafa  olaja mind-mind segítségünkre lehet.

Belsőleg nagyon fontos a megfelelő folyadék fogyasztás, a gyermekkel itassunk sok vizet, teát, de ne cukrosat. Többféle teát is bevethetünk: a hársfa, a bodza, a kakukkfű, a zsálya, az édeskömény, az ánizs mind-mind jó a köhögésre. Vagy azért, mert erősen nyákoldók, vagy pedig azért, mert köptetők, fertőtlenítenek, vagy mert enyhítik a köhögési ingert.

Sok szakember egyetért abban, hogy az ilyen időszakokban a kicsik inkább kerüljék a tejtermékeket, mert azok erősen nyákosítanak. Főleg a cukrozott kakaót, a joghurtot, a tejet hagyjuk ki ilyenkor az étrendjükből. Pótoljuk ezeket vitamin dús gyümölcsökkel, almával, körtével, naranccsal, pomelóval.

A drogériákban már többféle természetes gyógynövényes készítmény kapható köhögésre. Az izlandi zuzmós és a lándzsás útifüves itókák kifejezetten ajánlottak a fiataloknak is.

Nem szóltunk még arról, hogy az esti fürdetéskor is kihasználhatjuk a gyógynövények erejét. Öntsünk kamilla, kakukkfű, zsálya, vagy bodzateát a fürdővízbe, s az itt beszívott illóolajok is csökkenthetik a tüneteket.

Fotó:
pixabay.com

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.