Menü

Ha piros a baba popsija

A még nem szobatiszta babáknál és kisgyerekeknél bizony gyakorta előfordul, hogy kipirosodik a popsijuk, sőt rosszabb esetben fájdalmas hólyagok, fekélyek is kialakulhatnak. Mit tegyünk, ha megjelenik a pelenkakiütés?

A pelenkakiütés a leggyakoribb bőrprobléma a kisgyermekek, babák esetében. Többféle ok miatt kialakulhat. Előfordulhat, hogy a kicsi fogzik, s emiatt kipirosodik a hátsója. Ha érzékeny a bőre a csemeténknek, akkor allergiás tünetként is megjelenhet a pelenkakiütés. Kicsípheti a pisi és a kaki is a fenekét, főleg olyan esetben fordulhat elő, ha például hasmenés kínozza a gyermeket.

Érdemes azt is végiggondolni, használunk-e új popsitörlőt, ápoló krémet, mosószert, öblítőt, pelenkát, esetleg bevezettünk-e újfajta ételt. Ha mindezekre egyértelműen nem a válasz, akkor se keseredjünk el, mert a pelenkakiütés gyorsan orvosolható betegség.

A pelenkadermatitis első tünete, hogy kipirosodik a bőr, amely egyre élénkebb színűvé válik. Sokan ilyenkor már azt a kifejezést használják, hogy a baba bőre eleven. Az erős piros már az egyértelmű gyulladás jele. Ezt követően apró kiütések, hólyagocskák jelentkezhetnek, sőt akár fekélyek is megjelenhetnek, amik legrosszabb esetben elgennyesednek, véreznek. Ilyenkor már semmiképpen se otthon kezeljük a gyerkőcöt, azonnal forduljunk vele orvoshoz.

Fontos, hogy már az első tünetek megjelenésekor azonnal kezeljük a piros, gyulladt bőrfelületet. Érdemes gyakrabban pelenkát cserélni, és kifejezetten olyan krémeket használni, amiket az ilyen esetekre fejlesztettek ki. Sokszor az is bántja a kicsit, amikor a popsitörlővel tisztába szeretnénk rakni. A nedves törlőkendő csípi, húzza a bőrét, ezért ha lehet kerüljük ezek használatát, inkább langyos, szappanos vízzel öblítsük le a hátsóját. Bevethetünk néhány házi praktikát is, ugyanis az olívaolaj, vagy a babaolaj, de akár az aloe vera is nagy segítséget nyújthat a gyógyulásban.

Fotó:
pixabay.com

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.