A szülésről másképpen
- Dátum: 2014.02.17., 08:27
- császármetszés, szülés, szülésznő, természetes szülés, várandóság
A természetes szülés nemcsak a hüvelyi úton történő szülést jelentheti, hanem egy komplex szemléletmódot is, mely már a várandóságot is meghatározza.
Tehát nemcsak arról van szó, hogy a szülést minél kevesebb sebészi beavatkozás övezze. Már a terhesgondozás során fontos lenne, hogy az orvosi értékek (például: baba méretei) protokoll szerinti rögzítése mellett, megvalósuljon a kismama lelki, mentális támogatása is a várandóság alatt.
Alapvetően tehát nem is az alternatív kontra kórházi szülés összevetéséről van szó, szerencsére ma már a két fogalom nemcsak egymás teljes ellentéteként jelenik meg.
A közhiedelemben az a fajta gondolkodás, nézet is megjelenik olykor- olykor, hogy a császármetszés „jobb” változata a szülésnek, mivel úgy tűnhet, hogy kevésbé fájdalmasabb, és kevesebb kellemetlenséggel jár. Ez egy teljesen téves következtetés, szerencsére ma már nem is olyan meghatározó szemlélet. Gyökere viszont onnan ered, hogy bizonyos megközelítésben a vajúdás folyamatának leírásánál csak az orvosi beavatkozásokra fókuszálnak (például: gátmetszés). Minél jobban erősítjük a szülés folyamatának ezen oldalát, egyre kevésbé tudjuk a folyamatot egy természetes áramlásként értelmezni, és átélni. És ez korántsem jelenti azt, hogy a szülést idealizálni kell, a lényeg nem azon van, hogy mennyire fájdalmas egy szülés vagy sem, az már csak következmény (ki hogyan éli meg).
A természetes szülés gondolatát a bábai modell tükrözi leginkább (ez nem egyenlő az otthonszüléssel). Ebben a megközelítésben a szülésznő az egész várandóság alatt támogatja a kismamát, és ez a segítségnyújtás egyenrangú viszonyon alapul. A lényeg, hogy a szülés egy természetes állapot, mely az adott nő illetve a család történetének kiemelt eseménye.
Egyébként kutatások is bizonyítják, hogy a szülőnői attitűddel gondozott várandóság és szülés során jóval kevesebb beavatkozásra van szükség.
Fotó:
sxc.hu
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?