Menü

A mutogatás mesterei

A baba korszak utolsó szakaszához érkeztünk. A 1,5-2 éves kor közötti gyermekek fejlődése igen eltérő lehet, hiszen akad, amelyik már beszél, de olyan is, aki még csak mutogatva érteti meg magát. Viszont mindegyikre igaz, hogy a manipuláció nagymesterei, ami azt jelzi, már az akarat is kialakulóban van.

Fantasztikus korszakhoz érkeztünk, hiszen már kifejező, önálló kis emberkék szaladgálnak körülöttünk. Elképesztő képzelőerejüknek köszönhetően mindenben a játékot látják. Ha a kandallóba bedobálják az autóikat, babáikat, vagy a mosógépbe belepakolják a kis edényeiket, akkor az számukra csodás játék, ugyanakkor próbálják ezzel a felnőtteket valamilyen módon utánozni.

Ne feledjük: a példamutatás, a rendszeresség, a következetesség már ebben a korban nagyon fontos. Így hát ne hagyjuk szanaszét a ruháinkat, ha azt szeretnénk, hogy rendszeretővé váljon a gyerekünk.  Minden cselekvésükben minket formáznak, formálnak, utánoznak. Ha kirámolják a konyhaszekrényt, az nemcsak kíváncsiság. Ezt látják anyától is, így ők is megpróbálnak megteríteni, vagy főzni.

Megpróbálkozhatunk azzal is, hogy feladatot adunk a csemetének. Az egyszerű utasításokat már megérti, és szívesen részt vállal a napi teendőkből, feladatokból is. Vehetünk neki kis söprűt, lapátot, vagy adhatunk neki egy rongyot törölgetni. Megláthatjuk, örömmel jön-megy majd velünk a lakásban és bár előfordulhat, hogy lassabban haladunk, szánjunk időt a gyerekre, hadd ismerkedjen a dolgokkal.

A legtöbb kicsi ebben a korban már több, egyszerű szót is mond, de az sem baj, ha még csak mutogatva érteti meg magát. Ilyenkor mindig igyekezzünk megérteni, s próbáljuk meg teljesíteni a kérését, óhaját, ne hagyjuk sírni, dühöngeni.

A babakorszak végén a gyerekekben még nem alakul ki a félelem érzet, ezért bárhová szívesen felmásznak, mindenbe beleütik az orrukat, szívesen megesznek mindent, akár a földről is. Törekednek rá, hogy egyedül egyenek, igyanak, de majd csak kétéves koruk után válnak igazán önállóvá.

A ceruzát még marokra fogják, a kanállal még nem tudnak szépen bánni, de a csipesz mozdulat már megjelenik és ezt rendszeresen használják is.

Szívesen rámolnak, imádják a tologatós, húzogatós játékokat, az építőkockákat. Adhatunk nekik pedál nélküli motort, labdát, dömpert, homokozó játékokat.

Fotó:
pixabay.com

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.