A terhesség „tünetei”
- Dátum: 2014.02.21., 22:01
- émelygés, hormonháztartás, terhesség, terhességi tünetek, várandóság jelei
A terhességre számos tünetből következtethetünk, mind testileg mind lelkileg komoly változásokon megy keresztül egy várandós kismama, és ez nem zajlik nyomtalanul.
Természetesen a terhesség legnyilvánvalóbb jele a menstruáció elmaradása. Ez általában egyértelmű jel, de nem ritka hogy valakinek továbbra is van vérzése, vagy éppen egészen más okból marad ki a havi vérzése.
A „reggeli rosszullétnek” becézett terhességi émelygés is elég gyakori tünet, a hányinger azonban a nap bármely szakaszában jelentkezhet. Legtöbb nő esetében a 12. hét után megszűnnek az ilyen jellegű panaszok. A rosszullétek mögött elsősorban hormonális változások állnak, de okozhatja tudat alatti bizonytalanság, félelem a várandóságtól, vagy egyéb lelki probléma is.
A fokozódó étvágy és kívánóság is jól ismert tünete a terhességnek. Nem ritka, hogy ilyenkor bizonyos élelmiszereket kifejezetten megszeretnek (kívánnak) a kismamák, másféléket pedig egyenesen megutálnak.
A terhesség korai időszakában tapasztalható a mellduzzadás, a mellméret növekedése. Ez általában fokozott érzékenységgel és fájdalommal is jár. A tünet azonban nem marad meg a terhesség végéig, legközelebb a tejtermelés beindulásánál, a szoptatásnál tapasztalhatjuk.
Gyakori vizelési ingerről is sok kismama számol be. Ez elsősorban a méh helyzetének változásából adódik, másrészről a terhesség korai szakaszában hormonális folyamatokkal van összefüggésben. Később pedig, ahogyan a baba növekszik, nyomás alá kerül a húgyhólyag, és ez is okozhat állandó vizelési ingert.
Még a haj szerkezete is megváltozhat a várandóság alatt. A hormonháztartás változásának hatására, fokozott szőrnövekedést tapasztalhatnak a kismamák, ezért a haj dúsabbá válhat.
Az egész várandóság idején tapasztalható egy fokozottabb hüvelyi folyás, ami alapesetben teljesen normális. Viszont elszíneződése esetén utalhat gombás- bakteriális fertőzésre is, melyet kezelni kell, mivel a babára is veszélyes lehet, illetve húgyúti gyulladást is okozhat.
A sok- sok változás mögött egy komoly alkalmazkodási folyamat húzódik, mely során a szervezet képessé válik a baba befogadására, és biztosítja a magzat fejlődését. A változásokat minden kismama másképp viseli, ennek fizikai és lelki okai is vannak.
Fotó:
sxc.hu
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?