A terhesség „tünetei”
- Dátum: 2014.02.21., 22:01
- émelygés, hormonháztartás, terhesség, terhességi tünetek, várandóság jelei
A terhességre számos tünetből következtethetünk, mind testileg mind lelkileg komoly változásokon megy keresztül egy várandós kismama, és ez nem zajlik nyomtalanul.
Természetesen a terhesség legnyilvánvalóbb jele a menstruáció elmaradása. Ez általában egyértelmű jel, de nem ritka hogy valakinek továbbra is van vérzése, vagy éppen egészen más okból marad ki a havi vérzése.
A „reggeli rosszullétnek” becézett terhességi émelygés is elég gyakori tünet, a hányinger azonban a nap bármely szakaszában jelentkezhet. Legtöbb nő esetében a 12. hét után megszűnnek az ilyen jellegű panaszok. A rosszullétek mögött elsősorban hormonális változások állnak, de okozhatja tudat alatti bizonytalanság, félelem a várandóságtól, vagy egyéb lelki probléma is.
A fokozódó étvágy és kívánóság is jól ismert tünete a terhességnek. Nem ritka, hogy ilyenkor bizonyos élelmiszereket kifejezetten megszeretnek (kívánnak) a kismamák, másféléket pedig egyenesen megutálnak.
A terhesség korai időszakában tapasztalható a mellduzzadás, a mellméret növekedése. Ez általában fokozott érzékenységgel és fájdalommal is jár. A tünet azonban nem marad meg a terhesség végéig, legközelebb a tejtermelés beindulásánál, a szoptatásnál tapasztalhatjuk.
Gyakori vizelési ingerről is sok kismama számol be. Ez elsősorban a méh helyzetének változásából adódik, másrészről a terhesség korai szakaszában hormonális folyamatokkal van összefüggésben. Később pedig, ahogyan a baba növekszik, nyomás alá kerül a húgyhólyag, és ez is okozhat állandó vizelési ingert.
Még a haj szerkezete is megváltozhat a várandóság alatt. A hormonháztartás változásának hatására, fokozott szőrnövekedést tapasztalhatnak a kismamák, ezért a haj dúsabbá válhat.
Az egész várandóság idején tapasztalható egy fokozottabb hüvelyi folyás, ami alapesetben teljesen normális. Viszont elszíneződése esetén utalhat gombás- bakteriális fertőzésre is, melyet kezelni kell, mivel a babára is veszélyes lehet, illetve húgyúti gyulladást is okozhat.
A sok- sok változás mögött egy komoly alkalmazkodási folyamat húzódik, mely során a szervezet képessé válik a baba befogadására, és biztosítja a magzat fejlődését. A változásokat minden kismama másképp viseli, ennek fizikai és lelki okai is vannak.
Fotó:
sxc.hu
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?