Menü

100 ezer bántalmazott nő számára nyújthat védelmet a mobil testőr

  • Dátum: 2014.03.06., 13:08


2014 februárjában a VII., IX. és XII. kerületi rendőrkapitányságok mellett két újabb budapesti kerület is csatlakozott a Vodafone a nők biztonságáért programhoz, ezáltal a bántalmazott nők számára immár öt kerületben biztosítható rendkívül gyors rendőri beavatkozás egy kisméretű mobil vészhívó segítségével. Az újonnan csatlakozó VIII. és XIV. kerület rendőreinek képzése február végén sikeresen befejeződött.  

    Magyarországon minden héten meghal egy nő családon belüli erőszak következtében. A FRA (az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége) épp a mai napon nyilvánosságra hozott legfrissebb, 2012 évi felmérése szerint minden negyedik magyar nő  élete során legalább egyszer párkapcsolati erőszak áldozatává válik. Az érintett nők átlagosan 35 alkalommal szenvednek el bántalmazást, mielőtt segítséget kérnének, és 5-12 intézményhez kell fordulniuk. Azonnali és hatékony rendőri intézkedésre lenne szükségük, ám az adminisztrációs nehézségek miatt gyakran túl későn érkezik a segítség.

    A Vodafone Magyarország Alapítvány a NANE (Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen) Egyesülettel összefogva 2010-ben átfogó biztonsági programot indított a párkapcsolati erőszak áldozatainak megsegítésére, amely 2012-ben elnyerte a Magyar Adományozói Fórum Társadalmi Befektetések Díj Legsikeresebb Partneri Együttműködések kategória győztesének járó díjat. A programban az arra rászorulók egy GSM hálózaton működő mobil, gyufásdoboz méretű vészjelző készüléket kapnak, mely veszély esetén egy gombnyomásra elküldi a vészjelzést és a készülék pontos földrajzi koordinátáit a rendőrség diszpécser központjába, így megindítható a rendkívül gyors hatósági beavatkozás. A résztvevők a visszajelzések szerint jóval nagyobb biztonságban érzik magukat a készülék birtokában, többen mobil testőrhöz hasonlították a vészjelzőt. „Mielőtt megkaptam a segélyhívót, csak kísérettel mentem el otthonról. Most már néha egyedül teszem meg az utat.”- mondta az egyik bántalmazott nő.



    

„A statisztikai adatok alapján a programban résztvevő 5 budapesti kerületben élő mintegy 400 ezer nő egynegyede, azaz 100 ezer nő potenciálisan veszélyeztetett, és közülük körülbelül 50 ezerre tehető azok száma, akik egy éven belül párkapcsolati erőszak áldozatává válhatnak.” – jelentette ki Tóth Györgyi, a NANE elnöke, a program koordinátora. 
    „A gyors és hatékony fellépés az elkövetővel szemben az egyik legsikeresebb eszköz a rendőrök kezében. A bevezetésre kerülő rendszer komoly támogatást  nyújthat a sértetti jogok érvényesítésében, hisz segíti az áldozatokat, hogy rendkívül gyorsan tehessék meg bejelentésüket a rendőrkapitányság felé.” – mondta dr. Dragon Sándor rendőr ezredes, a BRFK XIV. kerületi Rendőrkapitányság Vezetője.
„A segélyhívó rendszer nem csak a sértetteknek, illetve a családon belüli erőszak áldozatainak nyújt segítséget, hanem a rendőröknek is. A sértettektől érkező pontos és gyors információ biztosítja, hogy képesek legyünk hatékonyan fellépni az érdekükben.”- mondta Segyevi Zoltán rendőr őrnagy, a BRFK VIII. kerületi Rendőrkapitányság vezetője.

    A párkapcsolati erőszak nem csupán az érintett nők testi-lelki egészségét, gazdasági körülményeit, munkaerő-piaci helyzetét befolyásolja, de a családban élő gyermekek jólétét is veszélyezteti. A bántalmazott nők 43 százalékának 12 évesnél fiatalabb gyermeke(i) van(nak), s a gyermekek gyakran tanúi az anyjuk ellen elkövetett erőszaknak. A bántalmazó fontos eszköze az anya és gyermekek közti kapcsolat rombolása, kettejük egymástól való elszigetelése. Az Európai Parlament Daphne Programja 2013-ban pályázatot hirdetett olyan új nemzetközi módszertanok kidolgozására, amelyek célja a gyermekek, fiatalok és nők védelme a családon belüli erőszak minden formájától. A pályázat nyertese, az itáliai Fondazione Pangea női jogi szervezet vezetésével a magyarországi NANE Egyesület mellett spanyol, román és olasz nőjogi szervezetek vesznek részt a programban. A NANE Egyesület jelenleg saját projektje, az ún. állat-asszisztált terápia módszertanának összeállításán dolgozik. A kísérleti programban 12 bántalmazott nő és 30 gyermek vesz részt. A program két fő része a kapcsolatépítést szolgáló közös állat-asszisztált terápia speciálisan képzett kutyák bevonásával, amelyet a nőknek, illetve a gyermekeknek külön-külön tartott csoportos foglalkozás követ. A négy  szervezet által 2014 első félévében kidolgozandó önálló tanulmányok alapján 2014 őszén megjelenik egy átfogó nemzetközi módszertani kiadvány a bántalmazott nők és gyermekeik közös terápiás lehetőségeiről.
 

Rövidfilm a "Vodafone a nők biztonságáért" programról

Forrás:
Vodafone Magyarország

Fotó:
pixabay.com

A hullahopp karika hatékonysága

A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.

Természetes módszerek torokfájás ellen

Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.

A gyomorégés okai

Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.