Honnan tudjuk, hogy megindult a szülés?
- Dátum: 2014.03.10., 19:35
Sok terhes nő fél előzetesen attól, hogy váratlanul és gyorsan kezd majd el jönni kifelé baba, és így nincs elég idő beérni a kórházba. Általában azonban, főleg első szülésnél, bőven van idő, hiszen a vajúdás és a szülés órákig is eltarthat.
A méhszájnál terhesség során kialakuló nyákdugó távozása már a szülést jelzi, de van amikor már két héttel a szülés előtt ez megtörténik, és az is előfordulhat, hogy csak a kitolási szakaszban.
A vajúdás során jelentkező kontrakciók nagyon hasonlatosak lehetnek a szülés előtti hetekben tapasztalt jósló fájásokhoz. A jósló fájások is intenzívek lehetnek, de rendszertelenek és bizonyos idő elteltével abbamaradnak.
A szülés megindulását jelző valódi fájások kezdetben erősebb menstruációs görcsökhöz is hasonlíthatnak, mindenesetre egyre jobban erősödnek, és egyre tovább tartanak. A 10 perces fájásoknál, vagyis amikor 10 percenként vagy annál gyakrabban jelentkeznek a fájdalmak, érdemes bemenni a kórházba. De ha minden rendben van, akkor akár 5 perces fájásoknál is elég elindulni, otthoni körülmények között ugyanis jóval komfortosabb készülődni a szülésre.
A szülés megindulását egyértelműen jelzi a magzatvíz távozása, ám valakinél ez már csak az utolsó fázisban történik meg. Ha nem folyik el magától a magzatvíz, akkor az orvos a vajúdás előrehaladtával megrepeszti a magzatburkot.
Van azonban néhány olyan jel, ami egyértelműen komplikációra utal, ilyenkor azonnal kórházba kell menni, sőt érdemes mentőt hívni. Ha testünkön kiterjedt ödémát (vizesedést) észlelünk, ne talán ez még hányingerrel és látászavarral is társul, azonnal hívjuk a mentőket, mert ilyen esetben nagy valószínűséggel terhességi toxémiáról van szó. Erős vérzés esetén se sokat várjunk, hiszen ezt általában a méhlepény leválása okozza, mely egyaránt súlyos következményekkel járhat mind a babára, mind a kismamára nézve.
Fotó:
pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?