Gyökeresen új kézsebészeti eljárást mutattak be Budapesten
- Dátum: 2014.03.14., 12:40
A sebészeti műtétet teljes egészében kiváltó gyógyszeres kezelés az úgynevezett Dupuytren-kór, a tenyér zsugorodását előidéző betegség ellen lép fel hatékonyan. Budapesten két páciens kapott egy-egy ilyen injekciót március 6-án, amelynek köszönhetően 24 óra múlva újra szabadon, és fájdalom nélkül mozgathatták, az évek óta kényszer görbületben tartott ujjaikat.
Kampószerűen begörbült ujjakat, így használhatatlan kezet okoz az ún. Dupuytren kontraktúra (tenyérzsugor). Az eddig műtétekkel és hosszas, fájdalmas sebgyógyulással járó kezelést, amely több hétre is kivonja a beteget a munkából, egy új szer alkalmazása válthatja fel, mely mindössze néhány óra alatt hatva képes feloldani a tenyérben kialakult zsugorító húrt. A betegség, az európai populáció 3-13 százalékát érinti.
Dr. Szabó Zsolt, a Róbert Károly Klinika kézsebész egyetemi docense, 19 kézsebésznek tartott bemutató előadást, amelynek keretében az orvosok megtanulták a műtétet kiváltó eljárás alkalmazását, hogy mind több betegnek legyen lehetősége a fájdalmas műtétek helyett egyetlen injekcióval gyógyulni. Az injekció olyan, egy speciális baktérium által termelt kollagenáz enzimet tartalmaz, amely a szervezetben található 4 féle kollagénből kettőt „old”, így segítve a szervezetet a behúzódott, beszűkült mozgású részek ismételt normális mozgásterjedelem eléréséhez. Az orvosok munkáját két olyan, Dupuytren - szindrómában szenvedő beteg segítette, akik egy nappal korábban megkapták a megfelelő injekciót a tenyerük beteg területébe, amelynek hatására a bemutató keretében megtörtént a tenyér és az érintett ujjak terápiás kinyújtása.
A betegség kezdetekor, a tenyérben jelentkező csomók jelzik a kollagén termelés hibáját, majd leggyakrabban a kisujj és a gyűrűsujj jelentős behúzódása jelzi az elváltozást. A kényszertartás a mindennapi tevékenységek elvégzésében olyannyira akadályozhatja a betegeket, hogy ha nem kezelik, akkor az ujjak teljesen visszahajlanak a tenyérbe, és gyakorlatilag teljes fogási képtelenséget eredményeznek. A betegség, amely Magyarországon is gyakori, a vizsgálatok szerint nagy valószínűséggel genetikai alapú, de a kór pontos oka egyelőre az kutatók számára is ismeretlen. A 35-40 év kor felett jelentkező, inkább a férfiakra jellemző elváltozás Észak –Európa országaiban a leggyakoribb, a déli országokban kevésbé jellemző.
Az Egyesült Államokban 5 éve kifejlesztett, Magyarországon mindössze 3 éve engedélyezett, injekció, jó eredményekkel váltja ki a műtéteket, Közép – Kelet Európában Magyarországon kaphatták meg a betegek, elsőként. Miskolcon, majd Pécsen és most a budapesti kétnapos képzésen, eddig csaknem 40 kézsebész, tanulhatta meg a módszer alkalmazását.
Forrás, fotó:
Sschranz Edit
A hullahopp karika hatékonysága
A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.
Természetes módszerek torokfájás ellen
Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.
A gyomorégés okai
Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.