Menü

Gyökeresen új kézsebészeti eljárást mutattak be Budapesten

  • Dátum: 2014.03.14., 12:40

A sebészeti műtétet teljes egészében kiváltó gyógyszeres kezelés az úgynevezett Dupuytren-kór, a tenyér zsugorodását előidéző betegség ellen lép fel hatékonyan. Budapesten két páciens kapott egy-egy ilyen injekciót március 6-án, amelynek köszönhetően 24 óra múlva újra szabadon, és fájdalom nélkül mozgathatták, az évek óta kényszer görbületben tartott ujjaikat.

Kampószerűen begörbült ujjakat, így használhatatlan kezet okoz az ún. Dupuytren kontraktúra (tenyérzsugor). Az eddig műtétekkel és hosszas, fájdalmas sebgyógyulással járó kezelést, amely több hétre is kivonja a beteget a munkából, egy új szer alkalmazása válthatja fel, mely mindössze néhány óra alatt hatva képes feloldani a tenyérben kialakult zsugorító húrt.  A betegség, az európai populáció 3-13 százalékát érinti.

Dr. Szabó Zsolt, a Róbert Károly Klinika kézsebész egyetemi docense, 19 kézsebésznek tartott bemutató előadást, amelynek keretében az orvosok megtanulták a műtétet kiváltó eljárás alkalmazását, hogy mind több betegnek legyen lehetősége a fájdalmas műtétek helyett egyetlen injekcióval gyógyulni.  Az injekció olyan, egy speciális baktérium által termelt kollagenáz enzimet tartalmaz, amely a szervezetben található 4 féle kollagénből kettőt „old”, így segítve a szervezetet a behúzódott, beszűkült mozgású részek ismételt normális mozgásterjedelem eléréséhez.  Az orvosok munkáját két olyan, Dupuytren - szindrómában szenvedő beteg segítette, akik egy nappal korábban megkapták a megfelelő injekciót a tenyerük beteg területébe, amelynek hatására a bemutató keretében megtörtént a tenyér és az érintett ujjak terápiás kinyújtása.

A betegség kezdetekor, a tenyérben jelentkező csomók jelzik a kollagén termelés hibáját, majd leggyakrabban a kisujj és a gyűrűsujj jelentős behúzódása jelzi az elváltozást. A kényszertartás a mindennapi tevékenységek elvégzésében olyannyira akadályozhatja a betegeket, hogy ha nem kezelik, akkor az ujjak teljesen visszahajlanak a tenyérbe, és gyakorlatilag teljes fogási képtelenséget eredményeznek. A betegség, amely Magyarországon is gyakori, a vizsgálatok szerint nagy valószínűséggel genetikai alapú, de a kór pontos oka egyelőre az kutatók számára is ismeretlen. A 35-40 év kor felett jelentkező, inkább a férfiakra jellemző elváltozás Észak –Európa országaiban a leggyakoribb, a déli országokban kevésbé jellemző.

Az Egyesült Államokban 5 éve kifejlesztett, Magyarországon mindössze 3 éve engedélyezett, injekció, jó eredményekkel váltja ki a műtéteket, Közép – Kelet Európában Magyarországon kaphatták meg a betegek, elsőként. Miskolcon, majd Pécsen és most a budapesti kétnapos képzésen, eddig csaknem 40 kézsebész, tanulhatta meg a módszer alkalmazását.

Forrás, fotó:
Sschranz Edit

A torokfájás okai

A torokfájásnak számos, rendkívül szerteágazó oka lehet, és nem árt tudni, hogy a torokfájás nem önálló betegség, hanem egy tünet. A panaszt okozó betegségtől függően változhat a fájdalom jellege szerint: gombócérzés, viszketés jelentkezhet és lehet fájdalmas a nyelés is. Az intenzitását tekintve is változatos lehet, az egyszerű kellemetlenségtől a súlyos, alig elviselhetőig változhat.

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.