Menü

Kína a Holdon!

Többek között mezőgazdasági terményeket és gyógyszereket állítanának elő egy Holdra tervezett kutatóbázison. Hogy kik? A kínaiak.

Mindenki tudja, hogy Kína világhatalom, ugyanakkor kicsit nehéz elfogadni és elképzelni, hogy az a kelet-ázsiai nemzet, amelyhez mi európaiak még mindig elsősorban a ruhaüzleteket és a gyorséttermeket kapcsoljuk, olyan területen is felzárkózott, mint az űrkutatás.

Bizony, Kína tavaly év végén Holdra szállt, s ezzel csatlakozott az Amerikai Egyesült Államokhoz és Oroszországhoz. A Föld legnépesebb országa űrszondát és holdjáró robotot küldött az égitestre, az esemény azért volt kiemelten különleges, mert a kínaiak csak nemrég, néhány évvel ezelőtt kezdtek Hold-programba. A fejlődés bámulatos, és természetesen az ázsiai ország nem kíván itt megállni.

A legutóbbi hírek szerint, amelyről a helyi média és a világsajtó is beszámolt, Kína nemcsak embert küldene a Holdra, hanem felépítene egy kutatóbázist is. A Hold-bázison, kihasználva a speciális adottságokat, mezőgazdasági, valamint ipari kísérleteket végeznének, gyógyszereket állítanának elő. Úgy vélekednek, s ki más gondolná ezt mint a lassan másfél milliárdos népességgel rendelkező Kína, a kutatás elengedhetetlen az ember életterének későbbi növelésében.

Az első Holdra lépő kínai űrhajósra még várni kell, de valószínűleg néhány éven belül megtörténik az esemény, amelyet követően elindulhat a bázis tervezése. Addig is az ázsiai kutatók előtt rengeteg feladat áll, az égitest viszonyainak, adottságainak tanulmányozása mellett a megfelelő technológia kiépítése is előttük van még.

Fotó:
pixabay.com

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.