Menü

Down-kór szűrés – minden várandósnak

  • Dátum: 2014.03.19., 19:14

A korszerű várandósgondozás ma már lehetővé teszi, hogy a gyermek születését megelőzően számos betegség, például a Down-kór is kiszűrhetővé váljon.

A 21. kromoszóma többletére visszavezethető rendellenesség jellemző küllemmel járó értelmi fogyatékosságot okoz, valamint húsz beteg gyermekből nyolcnál szívproblémák, kettőnél pedig másfajta testi rendellenességek is jelentkezhetnek.

Bár a Down-kór előfordulási esélye a várandós életkorával növekszik, mégis a fiatal édesanyák azok, akik a beteg gyermekek 75 százalékát világra hozzák, hisz tíz kismamából hét 35 év alatti, akik alacsonyabb életkoruk miatt kevésbé gondolnak a Down-kór szűrés fontosságára.

Pedig a Down-kór szűrés révén egy egyszerű vérvétellel a kismamától és egy alapos ultrahangvizsgálat elvégzésével, hatékonyan szűrhetőek ki a Down-kórral sújtott terhességek. A Down-kór szűrés már a várandósság 11. hetétől végezhető és az anyai vérben mért fehérjék, hormonok mellett az alapos, szakszerű ultrahangvizsgálattal értékelhető fontos jelek (nyaki redő, orrcsont, áramlás) számbavételével 90% feletti hatékonyságú.

A Magzati Diagnosztikai Központ elsőként vezette be a kockázat meghatározáson alapuló, komplex Down-kór szűrést Magyarországon és mára minden 5. várandós számára végzi e fontos vizsgálatot. Tevékenysége révén a Down-kór terhesség alatti felismerésének aránya, a fejlett egészségkultúrájú országokéhoz hasonlót ért el, az elmúlt években.

A Down-kór szűrés fontos eleme a várandósgondozásnak – minden gyermeket váró kismama számára ajánlott vizsgálat, a fejlődési rendellenességek kiszűrésére irányuló általános ultrahangvizsgálatok mellett. 

További információk: www.terhesseg.hu

Fotó: pixabay.com

 

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.