Menü

Down-kór szűrés – minden várandósnak

  • Dátum: 2014.03.19., 19:14

A korszerű várandósgondozás ma már lehetővé teszi, hogy a gyermek születését megelőzően számos betegség, például a Down-kór is kiszűrhetővé váljon.

A 21. kromoszóma többletére visszavezethető rendellenesség jellemző küllemmel járó értelmi fogyatékosságot okoz, valamint húsz beteg gyermekből nyolcnál szívproblémák, kettőnél pedig másfajta testi rendellenességek is jelentkezhetnek.

Bár a Down-kór előfordulási esélye a várandós életkorával növekszik, mégis a fiatal édesanyák azok, akik a beteg gyermekek 75 százalékát világra hozzák, hisz tíz kismamából hét 35 év alatti, akik alacsonyabb életkoruk miatt kevésbé gondolnak a Down-kór szűrés fontosságára.

Pedig a Down-kór szűrés révén egy egyszerű vérvétellel a kismamától és egy alapos ultrahangvizsgálat elvégzésével, hatékonyan szűrhetőek ki a Down-kórral sújtott terhességek. A Down-kór szűrés már a várandósság 11. hetétől végezhető és az anyai vérben mért fehérjék, hormonok mellett az alapos, szakszerű ultrahangvizsgálattal értékelhető fontos jelek (nyaki redő, orrcsont, áramlás) számbavételével 90% feletti hatékonyságú.

A Magzati Diagnosztikai Központ elsőként vezette be a kockázat meghatározáson alapuló, komplex Down-kór szűrést Magyarországon és mára minden 5. várandós számára végzi e fontos vizsgálatot. Tevékenysége révén a Down-kór terhesség alatti felismerésének aránya, a fejlett egészségkultúrájú országokéhoz hasonlót ért el, az elmúlt években.

A Down-kór szűrés fontos eleme a várandósgondozásnak – minden gyermeket váró kismama számára ajánlott vizsgálat, a fejlődési rendellenességek kiszűrésére irányuló általános ultrahangvizsgálatok mellett. 

További információk: www.terhesseg.hu

Fotó: pixabay.com

 

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?