Ha a bölcsire szükség van
- Dátum: 2014.03.23., 18:14
- bölcsőde előtt, bölcsődei beszoktatás, bölcsődei beszoktatás előtt, ha bölcsődés a gyerek
A bölcsőde sok család életében különösen fontos szerepet tölt be. Nem mindenki engedheti meg magának, hogy a csemete három éves koráig otthon maradjon, sokakat előbb visszavárja a munkahelyük és emiatt kénytelenek igénybe venni a bölcsődei szolgáltatásokat.
Kétgyermekes, gyakorló anyaként úgy vélem, a bölcsőde az egyik legjobb dolog, amit kitaláltak a kisgyerekes szülők életének megkönnyítésére.
Amíg dolgozol, biztonságban van a gyermeked, szakemberek, hozzáértők felügyelik egész nap, tudod, hogy mit eszik, hogy alszik, hogy foglalkoznak vele és sok mindent tanul is. A bölcsődében ráadásul megszokja más gyermekek társaságát, magyarul megkezdődik a kicsi számára is a szocializáció. Az elválás azonban sok esetben nagyon nehéz. Előfordul, hogy a gyermek ragaszkodóbb, de az is, hogy épp a szülő, az édesanya miatt nem tud elszakadni. A beszoktatásra ezért mindig megfelelő időt kell hagyni, gyermeknek, szülőnek egyaránt.
A mi bölcsődénkben működik egy szuper játszóház, ahová szülőket és gyerkőcöket várnak. Itt aztán anya/apa és gyereke közelebbről is megismerkedhet a bölcsődei léttel. A gondozók énekelnek, mondókáznak a kicsikkel, aztán a gyerekek tízórait kapnak, majd gyurmáznak, festegetnek, kézműveskednek koruknak megfelelő technikákkal, módszerekkel. Akik megismerkedtek a közeggel, hozzászoktak a gyerektársasághoz, a gondozókhoz, azoknak lehetősége adódik arra is, hogy beszoktatva gyermeküket egy-két-három órára ott hagyják. Az ide járó gyerekek szülei mind arról számoltak be, hogy később a hagyományos bölcsődébe, óvodába sokkal könnyebben ment a beszoktatás. A kicsi ugyanis addigra már megértette, hogy szülője mindig visszatér hosszabb-rövidebb időszak után.
Persze, aki nem tudja hasonló játszóházba vinni a gyermekét annak sem kell aggódni. Más módszerek is léteznek arra, hogy a gyermek megszokja más társaságát, hogy más vigyáz rá. Érdemes rendszeresen bevonni a nagyszülőket is a felügyeletbe, vagy esetleg olyan rokonra, barátra bízni, akivel gyakran találkozhat a kicsi.
A bölcsődei beszoktatás előtt nem árt, ha minél többet járunk gyerektársaságba és megpróbálunk egyszer, kétszer a nagyinál, vagy idegen helyen aludni.
A lényeg, hogy egyáltalán nem kell szoronganunk. Ezt ugyanis a gyermekünk megérzi és ő is hasonlóan fog viselkedni, reagálni. Ez pedig rányomhatja a bélyegét a beszoktatásra és elhúzódhat a folyamat. Két-három hét alatt minden kisgyermek, egyéni igényei szerint, be tud szokni a bölcsődébe, ha mi szülők is valóban ezt akarjuk. Ha hezitálunk, lelkizünk, akkor inkább még várjunk és barátkozzunk a gondolattal. Ha a kényszer visz minket erre a megoldásra, akkor pedig gyűjtsünk erőt, vegyünk nagy levegőt, mosolyogjunk és lépjünk be bátran az új, ismeretlen világ kapuján.
Fotó:
pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?