Lúdtalppal az élet...
- Dátum: 2014.03.23., 17:57
- láb elváltozásai, láb statikai elváltozásai, lúdtalp, lúdtalp betét, lúdtalp torna
A lúdtalp hazánkban népbetegségnek számít, nagyon sokan szenvednek tőle. A talp statikai eredetű elváltozása azonban gyógyítható és jól korrigálható.
Azt mindenki tudja, hogy a lábunk milyen komoly terhelésnek van kitéve nap, mint nap. Hiszen a lábunk viseli az egész testünk súlyát, járáskor és állás közben. A láb mintegy 26 csontból áll össze és ezek egymáshoz való illeszkedése, alakja adja ki a lábfej jellegzetes, boltíves vonalát. A lúdtalp gyakorlatilag ennek a boltívnek a hiányát jelenti. Az enyhétől, az igen durva, gyakorlatilag járásképtelenséget okozó változatig, többféle lúdtalpat megkülönböztet az orvoslás.
A lúdtalp kialakulhat kisgyermekkorban is. Azt azonban tudni kell, hogy a babák, kisgyerekek esetében két éves korig nem beszélhetünk kóros elváltozásról. Hiszen ezekben a napokban, hónapokban fejlődnek ki a láb különböző izmai, csontjai, egyéb részei. Főleg azok a gyerkőcök válnak lúdtalpassá, akiket a szüleik siettetnek a járással, a talpra állással. Ha megfelelő időt hagyunk a kicsiknek, hogy a maguk tempójában, szépen, fokozatosan fejlődjenek, kússzanak, másszanak és maguktól álljanak két lábra, akkor szinte biztos, hogy a lúdtalp elkerülhető.
Legközelebb a pubertás korban kell megint különösen odafigyelni, hiszen ebben az időszakban rövid idő alatt hatalmasat nőnek a gyerekek és ez a fejlődés sok esetben nagyon megterheli a lábat. Előfordulhat, hogy ez a végtag képtelen követni a gyors növést és deformációval, nem várt elváltozással reagál, magyarán kialakul a lúdtalp.
Felnőtt korban főleg azok a veszélyeztetettek, akik állómunkát végeznek, vagy hatalmas túlsúlyt cipelnek, esetleg a várandós kismamák. Az ilyen esetekben megjelenő deformációk jól kezelhetőek és könnyen korrigálhatóak lúdtalp tornával, valamint lúdtalp betéttel. Gyerekek esetében feltétlenül forduljunk orvoshoz, hogy a komolyabb ortopédiai elváltozásokat megelőzzük.
Fotó:
pixabay.com
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.