Menü

Mi a fontos az ultrahangnál?

  • Dátum: 2014.03.27., 22:29

A várandósgondozás egyik legfontosabb vizsgálati eleme az ultrahangvizsgálat. Nem véletlenül. A terhesség 9 hónapja alatt, minden egyes hét más és más fontos információkkal szolgálhat kisbabánk egészségi állapotáról.

Pozitív terhességi teszt, nagy boldogság! Aztán kezdődik az aggódás. Igen, a babavárás izgalommal teli állapot. De enyhíthetjük szorongásunkat azzal, ha jó szakértelemmel rendelkező magzati diagnosztikai intézményt választunk a fejlődési rendellenességek kiszűrésére irányuló vizsgálatok elvégzéséhez.

Miután az 5-8. hét környékén megállapították ultrahanggal, hogy a magzatkezdemény megfelelő helyre ágyazódott be, jön az első megkönnyebbülés: a méhen kívüli terhesség veszélyével nem kell számolnunk.

 A 12. hét környékén jön a nagy fontosságú, első alapos, átfogó, nagy szakértelmet igénylő ultrahangvizsgálat, amellyel számos fejlődési rendellenesség kiszűrhető. Ekkor történik a Down-kór szűrése is, amely az ultrahanggal vizsgálható jelek (nyaki redő, orrcsont, áramlásmérés) mellett az anyai vérből is vizsgál bizonyos tényezőket.

A 18-20. terhességi hétben történik a másik, a fejlődési rendellenességek szempontjából fontos  ultrahangvizsgálat, amelyet szoktak „genetikai ultrahangnak” is nevezni. A kiszűrhető fejlődési rendellenességek azonban nem csak genetikai eredetűek lehetnek,ugyanis megállapíthatóak olyan eltérések is, amelyek a magzat méhen belüli fejlődésének hibájára vezethetők vissza. Ezért pontatlan az általában használatos genetikai ultrahang elnevezés erre a vizsgálatra.

A 26.héttől szépen látszik a magzat, a 4D ultrahangfelvételeken, tehát jöhet a babamozizás! Annál azonban sokkal több rejlik ebben a vizsgálatban, mint csupán a baba profiljának fotózása. Megfelelő szakmai felkészültséggel, a legjobb módszer lehet a baba egészséges fejlődésének ellenőrzésére. Na, itt aztán olyan különbségek lehetnek a korszerű és a kissé idejétmúlt ultrahangkészülékek között, hogy a laikus kismama számára is feltűnhet a különbség!

A baba tápanyagellátását a méhlepény biztosítja, ami a 30.héttől öregedni kezd. Azonban nem mindegy, hogy milyen ütemben és mértékben történik ez, hiszen a méhlepény állapotának a szülésnél is fontos szerepe van. Ellenőriztessük pár hetente.

Az újszülött születési súlyának előrejelzésére, a méhlepény érettségének és a magzatvíz mennyiségének meghatározására a 37. héten kerül sor. Azonban a terhesség e végső, befejező szakaszában is fontos ellenőrizni, hogy megfelelően fejlődik-e és hogyan helyezkedik el az anyaméhben a baba. Ezért a megnyugtató magzatmozgások érzékelésén túl, érdemes ilyenkor is időt szánni egy átfogó ultrahangvizsgálatra.

A magzati diagnosztika céljából végzett ultrahangvizsgálat elvégzése speciális felkészültséget igényel. Fontos, hogy a vizsgálatokat megfelelő képzettségű, nagy jártasságú szakember végezze. Azonban a jó és tapasztalt szakember megválasztásán túl az ultrahangkészülék minőségének is szerepe van a pontos, alapos, megbízható vizsgálat elvégzésében.  A Magzati Diagnosztikai Központ, korszerű készülékekkel, a tudomány legkorszerűbb szemléletét alkalmazó szakorvosi csapattal nyújtja ultrahang-diagnosztikai szolgáltatásait.

www.terhesseg.hu

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.