Mi a fontos az ultrahangnál?
- Dátum: 2014.03.27., 22:29
A várandósgondozás egyik legfontosabb vizsgálati eleme az ultrahangvizsgálat. Nem véletlenül. A terhesség 9 hónapja alatt, minden egyes hét más és más fontos információkkal szolgálhat kisbabánk egészségi állapotáról.
Pozitív terhességi teszt, nagy boldogság! Aztán kezdődik az aggódás. Igen, a babavárás izgalommal teli állapot. De enyhíthetjük szorongásunkat azzal, ha jó szakértelemmel rendelkező magzati diagnosztikai intézményt választunk a fejlődési rendellenességek kiszűrésére irányuló vizsgálatok elvégzéséhez.
Miután az 5-8. hét környékén megállapították ultrahanggal, hogy a magzatkezdemény megfelelő helyre ágyazódott be, jön az első megkönnyebbülés: a méhen kívüli terhesség veszélyével nem kell számolnunk.
A 12. hét környékén jön a nagy fontosságú, első alapos, átfogó, nagy szakértelmet igénylő ultrahangvizsgálat, amellyel számos fejlődési rendellenesség kiszűrhető. Ekkor történik a Down-kór szűrése is, amely az ultrahanggal vizsgálható jelek (nyaki redő, orrcsont, áramlásmérés) mellett az anyai vérből is vizsgál bizonyos tényezőket.
A 18-20. terhességi hétben történik a másik, a fejlődési rendellenességek szempontjából fontos ultrahangvizsgálat, amelyet szoktak „genetikai ultrahangnak” is nevezni. A kiszűrhető fejlődési rendellenességek azonban nem csak genetikai eredetűek lehetnek,ugyanis megállapíthatóak olyan eltérések is, amelyek a magzat méhen belüli fejlődésének hibájára vezethetők vissza. Ezért pontatlan az általában használatos genetikai ultrahang elnevezés erre a vizsgálatra.
A 26.héttől szépen látszik a magzat, a 4D ultrahangfelvételeken, tehát jöhet a babamozizás! Annál azonban sokkal több rejlik ebben a vizsgálatban, mint csupán a baba profiljának fotózása. Megfelelő szakmai felkészültséggel, a legjobb módszer lehet a baba egészséges fejlődésének ellenőrzésére. Na, itt aztán olyan különbségek lehetnek a korszerű és a kissé idejétmúlt ultrahangkészülékek között, hogy a laikus kismama számára is feltűnhet a különbség!
A baba tápanyagellátását a méhlepény biztosítja, ami a 30.héttől öregedni kezd. Azonban nem mindegy, hogy milyen ütemben és mértékben történik ez, hiszen a méhlepény állapotának a szülésnél is fontos szerepe van. Ellenőriztessük pár hetente.
Az újszülött születési súlyának előrejelzésére, a méhlepény érettségének és a magzatvíz mennyiségének meghatározására a 37. héten kerül sor. Azonban a terhesség e végső, befejező szakaszában is fontos ellenőrizni, hogy megfelelően fejlődik-e és hogyan helyezkedik el az anyaméhben a baba. Ezért a megnyugtató magzatmozgások érzékelésén túl, érdemes ilyenkor is időt szánni egy átfogó ultrahangvizsgálatra.
A magzati diagnosztika céljából végzett ultrahangvizsgálat elvégzése speciális felkészültséget igényel. Fontos, hogy a vizsgálatokat megfelelő képzettségű, nagy jártasságú szakember végezze. Azonban a jó és tapasztalt szakember megválasztásán túl az ultrahangkészülék minőségének is szerepe van a pontos, alapos, megbízható vizsgálat elvégzésében. A Magzati Diagnosztikai Központ, korszerű készülékekkel, a tudomány legkorszerűbb szemléletét alkalmazó szakorvosi csapattal nyújtja ultrahang-diagnosztikai szolgáltatásait.
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?